Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy podsłuchują Niemców w Berlinie

  • Bart Ken
  • Data dodania: 2013-11-06 10:58

Jak donosi „The Independent”, Brytyjczycy korzystają w swojej ambasadzie w Berlinie ze stacji nasłuchowej. Od wczoraj niemiecki MSZ domaga się wyjaśnień tej sprawie.

budynek niemieckiego Bundestagu, leżący niedaleko ambasady brytyjskiej / Fot. commons.wikimedia.org/Wolfgang PehlemannNiemiecki rząd jest, po aferze, którą nagłośnił Edward Snowden, podwójnie wyczulony na podsłuchowe działania innych państw. Przypomnimy, że Snowden – były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, ujawnił, że Amerykanie szpiegują zarówno Niemców jak i pozostałych obywateli Unii Europejskiej.

Niemieccy dziennikarze z "Der Spiegel" ujawnili niedawno, że telefon kanclerz miał zamontowany podsłuch, który był dziełem Amerykanów. Wzmianka z „The Independent” pokazuje, że obywateli stolicy Niemiec podsłuchują także Brytyjczycy. "Dokumenty i zdjęcia lotnicze wskazują, że Wielka Brytania posiada ukrytą stację nasłuchową na dachu ambasady w Berlinie. To biała konstrukcja w kształcie walca. Jest uderzająco podobna do sprzętu używanego przez brytyjską agencję wywiadowczą GCHQ za czasów zimnej wojny do podsłuchu komunikacji Niemiec wschodnich i Związku Radzieckiego”- czytamy.

Ambasada brytyjska znajduje się w centrum Berlina, w odległości zaledwie 200 metrów od Bundestagu i siedziby kanclerz Merkel. Gazeta z Wysp przypomina, że Wielka Brytania wespół ze Stanami Zjednoczonymi i kilkoma państwami Wspólnoty Brytyjskiej (Australią, Kanadą, Nową Zelandią) tworzą wspólną światową sieć podsłuchową, tzw. „Five Eyes”. Wywiady tych państw współpracują w podsłuchiwaniu pozostałych silnych "graczy" na arenie międzynarodowej.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych zareagowało na aferę podsłuchową natychmiast, wzywając do siebie brytyjskiego ambasadora. Rzecznik premiera Davida Camerona potwierdził, że do spotkania z Niemcami doszło, ale z nieprzymuszonej woli. Odmówił szczegółowego wyjaśnienia sprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.