Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy wiedzieli o zamachowcu z Detroit

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-03 09:43

Brytyjski wywiad już trzy lata temu wiedział, że Nigeryjczyk, oskarżony o próbę wysadzenia samolotu do Detroit, miał związki z islamskimi ekstremistami.

Zdaniem służb jego kontakty nasiliły się podczas studiów na jednej z londyńskich szkół wyższych.
Według Londynu, to właśnie na terytorium Zjednoczonego Królestwa rozpoczęły się przygotowania Umara Farouka Abdulmutallaba do wysadzenia maszyny linii Northwest. Z opublikowanych informacji wynika, że służby specjalne Wielkiej Brytanii nie informowały o tym swoich partnerów w Stanach Zjednoczonych.

Wywiad brytyjski broni się sugerując, że Nigeryjczyk był jednym z wielu młodych ludzi, którzy mięli kontakty z islamskimi ekstremistami. Według ich wcześniejszej opinii Abdulmutallab nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Natomiast amerykańskie służby badają wątek znajomości Nigeryjczyka z jednym z amerykańskich duchownych islamskich - Anwarem al-Awlaki. Według ich oceny to on miał ogromny wpływ na kształtowanie się poglądów młodego Nigeryjczyka. Waszyngton uważa, że to właśnie w Londynie doszło do poznania się tych dwóch mężczyzn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.