Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy zapoznają się z wybitnymi dokonaniami Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-12 21:46

Brytyjczycy zapoznają się z najwybitniejszymi dokonaniami polskiej kultury. W ramach zainaugurowanego dziś "Polska! Year", czyli "Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii", na Wyspy trafią wystawy z największych polskich kolekcji muzealnych, prace współczesnych artystów, polska muzyka, literatura i teatr.

Polska kultura będzie prezentowana wieloaspektowo - podkreśla minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem mamy się czym pochwalić, bo polska kultura w ostatnim czasie zrobiła wielki krok do przodu.

Projekt organizują wspólnie resorty kultury i spraw zagranicznych. Minister Radosław Sikorski zaznaczył, że zorganizaowanie Roku Polskiego właśnie w Wielkiej Brytanii jest ukoronowaniem wieloletniej współpracy obu krajów. Jak zaznaczył, zadaniem "Polska! Year" jest dotarcie do jak najszerszego grona Brytyjczyków z nowoczesnym obrazem Polski, jej kultury i historii.

Zdaniem ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce ęłęóRica Todda nasz kraj jest dość dobrze znany na Wyspach, ale kojarzy się głównie z "Chopinem, Solidarnością i Papieżem". Współczesne aspekty polskiej kultury są mniej znane.

W ramach Polska Year Brytyjczycy będą mogli zapoznać się z takimi polskimi nazwiskami jak Malczewski, Wyspiański, Mehoffer, ale też Kantor, Bałka czy Penderecki.

Projekt "Polska! Year" jest realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Rok Polski w Wielkiej Brytanii ma być kontynuowany także w roku 2010. Inicjatywę honorowym patronatem objęli królowa brytyjska i polski prezydent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Rok Polski w Wielkiej Brytanii ma być kontynuowany także w roku 2010." To zrozumiale ponieważ rok 2010 jest rokiem Chopinowskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.