Facebook Google+ Twitter

Brytyjscy lotnicy w zabytkowych samolotach odwiedzą Kraków

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-07 07:26

Dragony, pipery, challanger, a być może także i spitfire oraz kilkanaście historycznych, brytyjskich samolotów przyleci dziś do stolicy Małopolski.

Dzisiaj okaże się czy Spitfire przyleci do Krakowa, i czy lotnicy zgodzą się na ekspozycję swoich samolotów Fot. Marek KozyraJeśli piloci tych zabytkowych maszyn wyrażą zgodę, być może przez kilka najbliższych dni będzie można z bliska zobaczyć maszyny, których nie ma w kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego. Decyzje o ewentualnej ekspozycji latającego muzeum zapadną dziś wieczorem.

W rocznicę bitwy

30 członków królewskiego stowarzyszenia lotniczego "The Air Squadron" z Wielkiej Brytanii przyleciało do Polski na warszawskie obchody 66. rocznicy bitwy o Anglię. Weterani przylecieli na zaproszenie dowódcy Sił Powietrznych. Podczas uroczystości przed pomnikiem poświęconym polskim pilotom poległym w latach 1939-1945, przedstawiciel klubu generał broni Michael Graydon podkreślił zasługi Dywizjonu 303 w walce o wyspy brytyjskie. Korzystając z pobytu w Polsce brytyjscy weterani postanowili odwiedzić Akademię Polskich Sił Powietrznych w Dęblinie i stolicę Małopolski. Przylecą tu na zaproszenie 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego.

Połowe muzeum

W Krakowie brytyjscy lotnicy zostaną do poniedziałku. Zwiedzą miasto i Muzeum Lotnictwa Polskiego i spotkają z małopolskimi pilotami. Jeśli wyrażą zgodę na ekspozycje swoich samolotów, mieszkańcy Małopolski będą mieli jedyną okazję aby zobaczyć ich zabytkowe maszyny. Dyrekcja Muzeum Lotnictwa Polskiego załatwia też pozwolenia na piątkowy przelot gości nad miastem i terenem dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Połowa samolotów wyląduje na terenie wojskowej części lotniska Balice. Druga grupa, wyposażona w płozy, prawdopodobnie skorzysta z trawiastego lotniska w Pobiedniku Wielkim.

Królewskie stowarzyszenie

Air Squadron to stowarzyszenie miłośników lotnictwa założone w 1966 w Wielkiej Brytanii przez grupę przyjaciół, m.in. weteranów II wojny światowej. Stowarzyszenia posiada różnego typu samoloty: od od historycznych De Havilland Tigermonth, Dh 86 Dragon, Th 90 Dragonfly do współczesnych turbośmigłowych i odrzutowych. Samolotem flagowym floty jest Spitfire Mk VIII. Bitwa o Anglię, której 66. rocznicę właśnie obchodzimy (datowana od 10 lipca do 31 października 1940), stoczoną między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF, była pierwszą kampanią przeprowadzoną wyłącznie za pomocą lotnictwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.