Facebook Google+ Twitter

Brytyjscy naukowcy ruszają zbadać Jezioro Ellswortha na Antarktydzie

Brytyjscy naukowcy ruszają na wyprawę po Antarktydzie. Chcą zbadać Jezioro Ellswortha. Ich zdaniem może ono kryć organizmy odcięte od świata przez miliony lat.

Jezioro może kryć organizmy odcięte od świata przez miliony lat / Fot. Eli Duke, Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Antarctica_Hut_Point_Loop_Hike.jpg?uselang=pl Jezioro Ellsworth to jedno z prawie czterystu zamarzniętych jezior znajdujących się w zachodniej Antarktydzie. Znajduje się ono pod lodowcem o grubości 3,2 km. Naukowcy przypuszczają, że może zawierać organizmy takie jak bakterie czy mikroby, które w jego głębinach spoczywają od milionów lat. Jak podaje TVN Meteo, wskazują na to próbki wody i osad.

Brytyjscy naukowcy chcą zdobyć dowody na to, że pokrywa lodowa znajdująca się w zachodniej części Antarktydy, roztapiała się i rozpadała. Wyprawa będzie także skupiać się na tym, w jaki sposób w tak ekstremalnych warunkach, mogą przetrwać organizmy.

Podobna ekspedycja została wysłana na Jezioro Wostok. Jednak rosyjscy naukowcy z powodu problemów technicznych, utknęli w martwym punkcie. Brytyjczycy mają wyruszyć w październiku przyszłego roku. Pod kierownictwem Chrisa Hilla z British Antarctic Survey wyruszy czterech badaczy. Zabiorą ze sobą ponad siedemdziesiąt ton specjalistycznego sprzętu. Brytyjscy naukowcy chcą zbadać Jezioro Ellswortha. / Fot. Alexrk2, Creative Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Antarctica_location_map.svg&filetimestamp=20110503161648

Na początku, badacze będą musieli pokonać 16 tys. km lądem, aby dotrzeć do jeziora. Następnie spróbują się do niego przebić. Specjalna maszyna ma pobrać próbki osadów.

"To jedna z ostatnich granic w poszukiwaniu śladów życia na naszej planecie. Nie wiemy, co może się tam znajdować, jednak jest wysoce prawdopodobne, że znajdują się tam organizmy. Mogą one dać nam wyobrażenie o tym, jak wyglądały pierwsze formy życia" - zaznacza cytowany przez TVN Meteo David Pearce z British Antarctic Survey.

Oceń materiał, kliknij gwiazdkę. Autor, który zdobędzie najwięcej punktów, dostaje 150 zł!
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mz
  • mz
  • 12.10.2011 23:48

16 tyś. km ? nie za dużo ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze coś wypuszczą i dopiero będzie "cyrk"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.