Facebook Google+ Twitter

Brytyjscy naukowcy wynaleźli nowy lek na Alzheimera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-14 10:47

Brytyjscy naukowcy wynaleźli nowy lek, który może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera. Lekarstwo działa na mózg bardzo precyzyjnie i - co ważne zdaniem specjalistów - nie daje żadnych skutków ubocznych.

Substancja o nazwie CPHPC usuwa z krwi białko SAP częściowo odpowiadające za tworzenie się tzw. płytek amyloidowych. To właśnie one prowadzą do uszkodzeń tkanki mózgowej i wywołują objawy choroby Alzheimera. Po trzech miesiącach stosowania leku z organizmów ochotników białko SAP całkowicie zniknęło. Naukowców z londyńskiego uniwersytetu UCL zaskoczył też brak jakiegokolwiek negatywnego wpływu leku na mózg. Na razie nie wiadomo, do jakiego stopnia nowe lekarstwo może łagodzić objawy choroby, brytyjscy lekarze są jednak optymistami i zapowiadają przeprowadzenie szeroko zakrojonych prób klinicznych z udziałem wielu pacjentów.

Nieuleczalna dziś choroba Alzheimera staje się na zachodzie coraz większym problemem. Wraz ze starzeniem się społeczeństw, chorych przybywa. Obecnie na świecie jest ich ponad 26 milionów, liczba ta może wzrosnąć do połowy wieku nawet czterokrotnie.

Choroba Alzheimera dotyka głównie ludzi starszych. Chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca, czasem staje się agresywny. W Polsce na otępienie cierpi ponad 340 tysięcy osób, z czego około 200 tysięcy - na otępienie typu alzheimerowskiego.

Badania ekspertów z University College Londyn publikuje tygodnik Amerykańskiej Akademii Nauk - Proceedings of the National Academy of Sciences.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.