Facebook Google+ Twitter

Brytyjska armia wycofuje swoich żołnierzy z Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-31 13:31

W Basrze na południu kraju odbyło się przekazanie dowództwa w rejonie siłom amerykańskim. Brytyjczycy kontrolowali Basrę od czasu inwazji w 2003 roku.

Według planów Londynu, do końca maja kraj ma opuścić większość z 4 tysięcy brytyjskich żołnierzy. Kilkuset pozostanie w Iraku, by szkolić irackie siły.

Dowódca amerykańskich sił w Iraku generał Ray Odierno podkreślił, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, będą nadal - nawet po opuszczeniu Iraku - zabiegać o rozwój tego kraju. Amerykański dowódca wyjaśnił, że Londyn i Waszyngton będą wspólnie wspierały Irakijczyków w walce o samodzielność, pokój i dobrobyt.

Według zapowiedzi prezydenta Baracka Obamy, amerykańskie operacje bojowe w Iraku zakończą się do 31 sierpnia przyszłego roku. W tym kraju pozostanie jednak 35-50 tysięcy żołnierzy amerykańskich, którzy będą między innymi szkolić siły irackie. Obecnie w Iraku stacjonują 142 tysiące amerykańskich żołnierzy.

Obama zamierza wycofać wszystkie wojska z Iraku w 2011 roku. Celem USA jest przejęcie przez Irak pełnej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.