Facebook Google+ Twitter

Brytyjska poczta wyposaży listonoszy w gaz pieprzowy na psy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-07 14:54

W trwającej od wielu dziesiątków lat wojnie brytyjskich listonoszy z psami strzegącymi domów, stojący dotąd na przegranej pozycji ludzie zyskali potężnego sojusznika. Poczta Zjednoczonego Królestwa wyposaży swoich doręczycieli w specjalne rozpylacze, które będą płoszyć gryzących stróżów.

Panowie i panie dostarczający listy i paczki Royal Mail nie mają łatwego życia. W Wielkiej Brytanii obowiązuje bowiem zasada "my home is my castle" - "mój dom jest moją twierdzą", a groźne psy pilnują jej funkcjonowania w praktyce. Dla listonoszy oznacza to częste, choć niechciane spotkania z psimi zębami. Statystycznie w każdym tygodniu ofiarą ataków pada 92 doręczycieli, w ciągu roku liczba ta waha się od czterech do pięciu tysięcy.

Royal Mail wydała właśnie instrukcję postępowania w sytuacji, gdy domu, do którego trzeba dostarczyć list, pilnuje pies. Ostrzega, by nie wkraczać na teren, gdzie zwierzę nie jest uwiązane, gdyż nawet najbardziej przyjazny pies może pogryźć. Według okólnika, w razie ataku nie wolno patrzeć psu w oczy, a trzeba się powoli wycofywać, zasłaniając się przy tym pocztową torbą.

Obecnie listonosze mogą na żądanie dostać od pracodawcy gaz pieprzowy, który dezorientuje atakującego psa, mówią jednak, że jest on niepraktyczny. Dlatego też poczta opracowała nowy rozpylacz, który po naciśnięciu wypuszcza sprężone powietrze, a powstający przy tym dźwięk hamuje agresywne zapędy psa. Urządzenie przetestowano już z powodzeniem w południowo-wschodniej Anglii. Teraz ma zostać rozprowadzone w całym kraju, co cieszy lękających się dotąd o swoje mundury i ciała listonoszy Royal Mail.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.