Facebook Google+ Twitter

Brytyjski historyk odnalazł archiwa setek tysięcy żołnierzy

Brytyjski historyk odnalazł archiwa setek tysięcy zaginionych żołnierzy I Wojny Światowej, których rodziny do dziś nie znają miejsca ich pochówku. Jak się okazuje, przez 90 lat archiwa spoczywaly w magazynach Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie.

Czerwony Krzyż przekazał wprawdzie Wielkiej Brytanii kopię swojej listy poległych z I Wojny, ale zaginęła ona przed wielu laty. Dopiero teraz historyk Peter Barton dokopał się oryginalnej kartoteki z dokładnym opisem każdej śmierci, każdego żołnierza, ze wszystkich walczących armii.

„Dla historyka I Wojny Światowej to jakby znaleźć grobowiec Tutenchamona. To jest gigantyczna kolekcja, mówimy tu o ponad 20 milionach zapisów, dokładnie kiedy i gdzie poległ każdy z żołnierzy, kto i gdzie go pochował."-podkreśla Peter Barton.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad przeniesieniem tego archiwum z papieru do pamięci cyfrowej. Na podobną operację czekają jednak jeszcze w Genewie dalsze dziesiątki milionów fiszek z nazwiskami żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.