Facebook Google+ Twitter

Brytyjskie wybory a funt

Gdy Theresa May 18 kwietnia zapowiedziała przeprowadzenie przedterminowych wyborów, funt gwałtowanie wzrósł, gdyż rynek był zaskoczony i spodziewał się łatwego zwycięstwa Konserwatystów.

Jednak im bliżej wyborów, tym sondaże są mniej jednoznaczne. Według tego zleconego przez The Times, poparcie dla Konserwatystów wynosiło 42 punkty, a dla Partii Pracy – 39 punktów, czyli tylko 3 punkty mniej. May szła łeb w łeb z Jeremym Corbynem, który kieruje Partią Pracy od niespełna dwóch lat. To jego drugie poważne wyzwanie od czasu Brexitu. Jego szanse na zwycięstwo wzrosły z 14/1 do 4/1.

Zmiany giełdowe nigdy nie są pewne, jednak ostatnie decyzje polityczne miały jednoznaczny wpływ na kurs brytyjskiego funta. Przy okazji referendum w sprawie Brexitu, kurs pary GBP/USD spadł do minimum ostatnich 30 lat, a notowania pary EUR/GBP sięgnęły historycznych maksimów, które od tamtego czasu nie miały miejsca. Z kolei zapowiedź przyspieszonych wyborów spowodowała, że kurs brytyjskiego funta osiągnął maksimum poprzednich 6 miesięcy.

W tych wyborach chodzi nie tylko o samą wygraną, ale również o zdobytą przewagę. W związku z niepewnością, 8 czerwca może mieć ogromne znaczenie dla kursu funta.
Zdaniem ekspertów easyMarkets można zakładać kilka scenariuszy, które mogą wystąpić po ogłoszeniu wyników:

Wygrywa Corbyn i Partia Pracy

Pomimo niedawnych zmian w sondażach wyborczych, wygrana Partii Pracy jest raczej mało prawdopodobna. Jednak rok 2016 nauczył nas, żeby niczego nie wykluczać. Jeśli Partia Pracy wygra, będzie można zauważyć, że funt szterling spadnie do poziomu 1,20 dolara, z uwagi na fakt, że Corbyn nie jest postrzegany jako silna opozycja dla UE.
Wygrywa Theresa May i Konserwatyści, przy małej większości - mniej niż 20

Gdyby tak się stało, mogliśmy zobaczyć silną wyprzedaż funta, ponieważ May wciąż będzie brakować silnej przewagi, co wpłynie na obawy dotyczące tzw. Hard Brexitu.

Theresa May i Konserwatyści wygrywają ze znaczną przewagą – powyżej 50

Taki wynik mógłby mieć pozytywne skutki dla funta, ponieważ rynek zobaczy, że Theresa May będzie w stanie wynegocjować lepsze warunki dla wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Funt brytyjski wobec dolara amerykańskiego mógłby spróbować osiągnąć kluczowy poziom 1,30 USD.

Zawieszony parlament

Jeśli 9 czerwca pokaże taki właśnie wynik, będziemy świadkami totalnego chaosu. Zawieszony parlament utrudnia ustawodawstwo partii rządzącej, ponieważ wszystkie inne partie mogą połączyć siły by zablokować wszelkie kroki. Funt prawdopodobnie zareaguje na ten wynik mocnym spadkiem, ponieważ jakiekolwiek negocjacje z UE okażą się bardzo trudne, bo wszelkie ustalone kierunki zaginą wśród konfliktów, które najprawdopodobniej wystąpią między wszystkimi partiami. Kurs GBP/USD mógłby ponownie spaść do 1,20 dolara.

Nic nie jest jednak pewne. W rzeczywistości, rynki są równie nieprzewidywalne jak wybory i nikt nie wie, co się stanie. Jednego natomiast należy się spodziewać. We wczesnych godzinach porannych, 9 czerwca, wszystkie rynki będą bardzo aktywne.

Autorem wypowiedzi jest James Trescothick, Dyrektor ds. globalnej strategii w easyMarkets.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.