Facebook Google+ Twitter

Brzezińska publikuje w sieci. Koniec praw autorskich?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-04 12:55

Polska pisarka Anna Brzezińska swoje najnowsze opowiadanie postanowiła opublikować wyłącznie w sieci na podstawie licencji Creative Commons. Swoją decyzję pisarka motywuje również tym, że nie podoba jej się "przedłużanie w nieskończoność" praw autorskich.

Anna Brzezińska - WIEDŹMA Z WILŻYŃSKIEJ DOLINY - okładka książki z przygodami babuni Jagódki, t.II. / Fot. Artur Sadłos, RunaJak czytamy na stronie Creative Commons CC "oferuje twórcom licencje, które pozwalają im zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi". Licencja jest alternatywą dla obecnego systemu prawa autorskiego, który opiera się na zasadzie "wszelkie prawa zastrzeżone". Licencje Creative Commons pozwalają na zastrzeżenie "pewnych" praw. W ten sposób twórca może wybrać jedną z licencji, która najbardziej mu odpowiada, zastrzegając sobie prawa, na których mu zależy, a jednocześnie udostępniając swój utwór innym, tak, by ci mogli z niego korzystać.

Na stronie Wydawnictwa RUNA Anna Brzezińska pisze, że publikacja opowiadania w internecie jest jej głosem w toczącej się od wielu lat dyskusji o prawach autorskich. Swoją decyzję pisarka motywuje również tym, że nie podoba jej się "przedłużanie w nieskończoność" praw autorskich "gwoli wyduszenia z utworów jak największej kasy, szczególnie jeśli płynie ona do jakiegoś ponurego koncernu". Za przykład autorka podaje Kubusia Puchatka, do którego wyłączne prawa posiada koncern Disneya. "Disney bardzo skrupulatnie tych praw strzeże i wiele utworów zależnych, adaptacji, piosenek lub innych form, po prostu nie powstaje" - pisze Brzezińska.

Dlatego właśnie pisarka zdecydowała się postawić na licencję Creative Commons, która umożliwi czytelnikom niekomercyjne ściąganie, czytanie i udostępnianie w postaci niezmienionej opowiadania. Warunkiem jest to, by było to użytkowanie niekomercyjne, czyli by użytkownik nie czerpał z opowiadania żadnych korzyści finansowych. Sprzedawać natomiast można wszelkie dzieła zależne oparte na opowiadaniu, w tym sztuki teatralne, piosenki czy filmiki. Trzeba jednak pamiętać, że legalne będzie to tylko wówczas, gdy podamy źródło inspiracji. Bo jak pisze autorka "kultura jest dialogiem. Nieustającym dyskursem wątków, motywów, postaci", warto więc korzystać nawzajem z własnych osiągnięć, tak by ochrona praw autorskich nie "obracała się przeciwko samej kulturze".

Najnowsze opowiadanie Anny Brzezińskiej „Płomień w kamieniu” dostępne jest za darmo na stronie internetowej Wydawnictwa RUNA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwotny tytuł materiału był chyba lepszy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.