Facebook Google+ Twitter

Budapeszt bez komunikacji miejskiej, Węgry bez pociągów

Budapeszt sparaliżował dziś rano strajk komunikacji miejskiej, a resztę kraju - protest kolejarzy. Z powodu strajku Budapeszteńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (Budapesti Közlekedési Vállalat - BKV) na ulice stolicy Węgier wyjechało dziś zaledwie 4-5 autobusów, 8 tramwajów i jeden pociąg podmiejski. W 2,5-milionowej aglomeracji nie kursuje ani jeden trolejbus, ani żaden pociąg metra.

Nowoczesne przegubowe tramwaje Combino nie wyjechały dziś na ulice Budapesztu. / Fot. Marcin BobińskiStrajk potrwa do wczesnego popołudnia.

Strajkujący prowadzili rozmowy z dyrekcją firmy co do sposobu przeprowadzenia strajku jeszcze w weekend. Proponowali, żeby w czasie strajku kursowały autobusy według rozkładu i tras linii nocnych (obejmują one niemal cały Budapeszt), ale ostatecznie porozumienie nie zostało osiągnięte.

Na ulicach znacznie zwiększyła się liczba pieszych i samochodów. Miasto praktycznie sparaliżowały ogromne korki. Pomimo informacji o strajku na przystankach widać liczne grupy ludzi mających nadzieję na przyjazd autobusu czy tramwaju.

Rano w Budapeszcie kursowało jedynie kilka autobusów. / Fot. Marcin BobińskiPracownicy protestują przeciwko planowanym przez władze BKV zwolnieniom oraz cięciom w sieci komunikacji miejskiej m.in. przez tzw. rozrzedzenie rozkładów. Domagają się także porozumienia władz samorządowych Budapesztu z rządem w kwestii gwarancji dla borykającego się z problemami finansowymi przedsiębiorstwa.

O północy został też wznowiony (prowadzony wcześniej w lutym) bezterminowy ogólnokrajowy strajk kolejarzy. W niedzielę bez porozumienia zakończyły się rozmowy władz Węgierskich Kolei Państwowych (Magyar Államvasutak - MÁV) z przedstawicielami Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Kolei (Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete - VDSzSz). Na każdej z linii kursuje co najwyżej po jednej parze pociągów, a w aglomeracji budapeszteńskiej (objętej strajkiem komunikacji miejskiej) - 20 składów.

Strajkujący domagają się zwiększenia premii dla pracowników, pochodzącej ze sprzedaży spółki przewozów towarowych MÁV Cargo, 10-proc. podwyżki płac w spółkach-córkach firmy (m.in. w MÁV Start realizującej przewozy osobowe), podtrzymują też żądania wyższej podwyżki płac z powodu rosnącej inflacji oraz wstrzymania zamykania mniejszych linii kolejowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.