Facebook Google+ Twitter

Budapeszt: Policja zatrzymuje demonstrantów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-15 18:16

Policja zatrzymała w Budapeszcie 19 osób, które usiłowały zakłócić uroczystości 161. rocznicy Wiosny Ludów. Na ulicach miasta jest nadal niespokojnie.

Policja nie dopuściła do pochodu 650 członków Węgierskiej Gwardii Narodowej - paramilitarnej organizacji skrajnie prawicowego ugrupowania Jobbik. Demonstranci, po złożeniu przysięgi na Placu Bohaterów zamierzali przyłączyć się do grupy innych manifestantów koło centralnej stacja metra. Zatrzymano 10 osób.

Tłum demonstrantów usiłował przerwać przemówienie burmistrza Gabora Demszky'ego przed urzędem miasta, rzucając w jego stronę jajkami i pomarańczami. Tu zatrzymano 6 osób. Wcześniej demonstranci wygwizdali premiera Ferenca Gyurcsanya, który wziął udział w uroczystościach na Placu Kossutha przed gmachem parlamentu. "Panie premierze, niech pan ustąpi!" - krzyczeli manifestanci zza stalowych barier, którymi policja zatarasowała Plac.

Prawica zorganizowała własne obchody rocznicy. Przywódca opozycyjnego Fideszu Viktor Orban oskarżył rząd o "igranie z życiem milionów Węgrów". "Pomoc ekonomiczna Zachodu nie jest nam potrzebna. Konieczne jest reforma gospodarki" - podkreślił przywódca węgierskiej opozycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.