Facebook Google+ Twitter

Budda. Podróż ku oświeceniu - recenzja

"Podróż ku oświeceniu" nie jest kolejną książką na temat Buddy i filozofii buddyjskiej, ale powieścią z krwi i kości, która niewidzialną maszyną czasu przenosi czytelnika do królestwa Kapilavastu.

Autor, Deepak Chopra, w niezwykle barwny sposób opowiada historię życia Buddy. Historię, która zaczyna się jeszcze przed narodzinami wielkiego Buddy. Poznajemy jego ojca, walecznego króla Siuddhodanę i jego upartą małżonkę Maję. Jesteśmy przy narodzinach ich jedynego syna, królewicza Sriddhardha. Obserwujemy kolejne etapy życia, które konsekwentnie realizują przepowiednię o władcy świata, za którego uważany jest Budda. Jesteśmy świadkami zrzucenia królewskich szat i przeistoczenia się w wędrownego mnicha Gautamę, który podróżując przez lasy i wioski, tworzy pierwsze zręby własnej filozofii. Wreszcie zjednuje sobie grupę wędrowców, z którymi rozpoczyna surowe życie w Himalajach pełne wyrzeczeń i medytacji. Towarzysze podróży odchodzą jednak jeden po drugim. Zupełnie opuszczony Gautama doznaje wtedy duchowego przebudzenia przeistaczając się w wielkiego Buddę.

„Podróż ku oświeceniu” to bez wątpienia nowatorska powieść, która ma wszelkie cechy pozwalające jej wejść do klasyki książek buddyjskich. Jest nie tylko świetną pozycją dla ludzi zupełnie niezaznajomionych z kulturą Wschodu, którzy dopiero chcą dowiedzieć się podstaw Buddyzmu i jego genezy, ale także dla osób zgłębiających te idee na co dzień. Powieść Deepaka Chopry chociaż opowiada o życiu Buddy, to jednak uczy czytelnika najważniejszych prawd tej filozofii. Takie podejście, niespotykane dotąd w literaturze tego typu, czyni tę książkę uniwersalną i ponadczasową.

Wayne Dier, autor głośnej "Potęgi intencji" traktującej o rozwoju duchowej świadomości, podsumował „Podróż ku oświeceniu” następującymi słowami: "Zapierające dech w piersiach arcydzieło. Powieściopisarstwo w najlepszym wydaniu. Nie mogłem się od niej oderwać. Po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, jakbym spotkał Buddę osobiście i jakby był on w każdym z nas, w każdym, kto poszukuje wielkości we własnym wnętrzu. Ta powieść bez wątpienia stanie się dziełem klasycznym."

Jak powiedział Budda: "Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku". Pozwólcie więc, żeby Wasza podróż zaczęła się właśnie tutaj, od tej właśnie książki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.