Facebook Google+ Twitter

Buddyzm zagościł w Krakowie

"Związki buddyzmu z nauką to temat dość delikatny, ale przyglądając się temu, co dzieje się na świecie, widać coraz większe zainteresowanie tymi powiązaniami" – powiedział dr Artur Przybysławski podczas inauguracyjnego spotkania III edycji Festiwalu Kultury Buddyjskiej w Krakowie.

III edycja Festiwalu Kultury Buddyjskiej, organizowana jest przez jest Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Buddyzmu Diamentowej Drogi, we współpracy z Fundacją Stupa House. Tegoroczny festiwal jest największym z dotychczasowych. Organizatorzy pierwszy raz podjęli współprace z Uniwersytetem Ekonomicznym. To właśnie w salach tej uczelni odbywać będzie się większość spotkań w ramach cyklu "Buddyzm a nauka", z wykładem "Wolność umysłu" Lame Ole Nydahla na czele.

Podczas inauguracyjnego spotkania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, rozmawiano na temat związków buddyzmu i nauki. Z tej racji przywołano Demokryta, który jako jedyny z filozofów określany jest mianem „śmiejący filozof”. Wg dr Przybysławskiego, filozofia europejska pogrążyła się w zadumie i smutku, natomiast buddyzm dąży do szczęścia i daje więcej radości.

Więc co? Europejczycy skazani są na płacz i smutek? – pytała profesor Janina Filek. "Europejczycy są na swój sposób radośni, inaczej niż ma się to w buddyzmie. Tam to poprzez doktrynę „pustki” człowiek dąży do szczęśliwości. Każdy skupia się na sobie, co jest też ważną cechą kultury buddyjskiej. Europa zawsze patrzyła na zewnątrz, natomiast kultura buddyjska, same Indie ewoluowały poprzez wewnętrzne spojrzenie na swój byt" – odpowiedział dr Przybysławski.

III edycja Festiwalu, to kilka dni olbrzymiej dawki informacji o wschodniej cywilizacji. Oprócz takich gości, jak Guido Czeja, dr Nick Neshev, Peter Malinowski, Michael Fuchs i Lama Ole Nydahl uczestnicy będą mogli wziąć udział w projekcjach, wykładach czy kursach medytacji. Kluczowym wydarzeniem festiwalu będzie wykład i kurs medytacji przeprowadzony przez samego Lame Ole Nydahla, głównego orędownika buddyzmu tybetańskiego w Europie Zachodniej. Organizatorzy spodziewają się z okazji spotkania z Duńczykiem nawet 2 tys. słuchaczy. Festiwal trwa 11 dni.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.