Facebook Google+ Twitter

Budowa dróg, finansowana ze środków unijnych jest zagrożona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-07 16:10

Jeśli do końca roku nasze prawo środowiskowe nie zostanie dostosowane do wymagań Unii Europejskiej to nie dostaniemy środków na budowę autostrad. Takiego zdania jest minister rozwoju regionalnego.

Elżbieta Bieńkowska podkreśliła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że obecnie składane wnioski o współfinansowanie inwestycji infrastrukturalnych muszą "jakoś" pogodzić wymagania unijne z polskim prawem. Jest to trudne, ale dzięki uzgodnieniom z Brukselą da się przygotować dokumentację w odpowiedni sposób. Jeśli jednak do 1 stycznia nie będzie nowych ustaw środowiskowych, to - zdaniem minister - Komisja Europejska nie da Polsce pieniędzy na budowę dróg.

Minister Bieńkowska zdementowała informacje, jakoby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad składała wnioski o finansowanie budowy dróg niezgodnie z wytycznymi ministerstwa rozwoju regionalnego. Minister zapewniła, że między tymi instytucjami nie ma żadnego konfliktu, a przeciwnie - intensywnie współpracują, aby budować drogi. Bieńkowska podkreśliła, że problemy nie wynikają ze złej pracy instytucji, ale z istnienia dwóch ustaw środowiskowych, co blokuje środki napływające z Unii Europejskiej.

Nad nowelizacją ustaw środowiskowych pracuje Sejm. Dzisiejszy "Dziennik" napisał, że Komisja Europejska ani w tym, ani w przyszłym roku może nie otrzymać od polskiego rządu żadnego wniosku o dofinansowanie inwestycji drogowych z programu na lata 2007 - 2013. Zdaniem gazety, jest to spowodowane faktem, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje wiele inwestycji z naruszeniem unijnego prawa. Dyrekcja Dróg zapewnia, że robi wszystko zgodnie z prawem. Jednak w opinii gazety problem jest w tym, że Generalna Dyrekcja działa zgodnie z prawem polskim, ale nie z unijnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.