Facebook Google+ Twitter

Budowa II linii metra w Warszawie. Czy miasto zadrży?

Przy okazji budowy II linii metra, zagrożone wstrząsami mogą być liczne budynki przy siedmiu planowanych stacjach. Wykonawca, starannie przygotowuje się jednak do budowy.

Budowa warszawskiego metra. Stacja Rondo Daszyńskiego. / Fot. Jacek Adamowicz, CC3.0, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Metro_Daszynskiego_Construction_20110114.jpgŻycie Warszawy dotarło do listy dwustu budynków potencjalnie zagrożonych wstrząsami podczas budowy metra. Z jej analizy wynika, że szczególnie ucierpieć mogę miejsca, w okolicy których pracować będą tarcze drążące TBM. Do zagrożonych budynków należą m. in.: NBP, Ministerstwo Finansów, biurowce: Rondo 1, Warsaw Financial Center, pomniki: Syrenki, Braterstwa Broni, cerkiew św. Marii Magdaleny oraz wiele domów mieszkalnych np. budynki po obu stronach Świętokrzyskiej, między Marszałkowską a nowym Światem.

Jak przygotowuje się inwestor?

Wykonawca ponosi odpowiedzialność cywilną za ewentualne negatywne skutki swej pracy, dlatego instaluje system monitoringu. Zainstalował już czujniki, które rejestrują pomiary tzw. przemieszczeń pionowych. Planowane jest zamontowanie tzw. reperów, czujników montowanych na budynkach oraz automatycznych stacji, przekazujących informacje do bazy. Wykonawca szczegółowo sfotografował i zmierzył powojenne, praskie budynki, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi pozwami. Przewidywany jest również monitoring satelitarny, twierdzi rzecznik konsorcjum, Mateusz Wilczyński.

Mieszkańców stolicy czekają utrudnienia w związku z budową II linii metra.

Zdaniem Piotr Szumowskiego, warszawskiego adwokata, aby inwestor mógł dostać pozwolenie na budowę musiał udowodnić, że nie przekroczy wymagań dotyczących poziomu drgań i hałasu. Zapewnił także, że właściciele będą mogli ubiegać się o zadośćuczynienie poniesionych strat na drodze sądowej, co zwykle bywa długotrwałe.

Metro na Powiślu. Mieszkańcy się boją, wykonawca uspokaja.

Jak powiedział w rozmowie z Wiadomościami24, Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy warszawskiego metra, prace będą przebiegały spokojnie i bez przeszkód. - Nie spodziewamy się żadnych naruszeń budynków, miasto już dawno zawarło porozumienie z inwestorem, który spełnił stawiane przed nim wymagania, nie przewidujemy żadnych pozwów ze strony mieszkańców. Nie spodziewamy się niczego groźnego ani specjalnie dokuczliwego dla mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.