Facebook Google+ Twitter

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej wstrzymana. Zabrakło pieniędzy

Prace nad budową Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich zostaną wstrzymane. Jest to już trzeci zastój w czasie budowy.

 / Fot. Wistula, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji.Powodem zatrzymania prac jest brak pieniędzy. Były one pozyskiwane przede wszystkim w Dzień Dziękczynienia. Wtedy we wszystkich kościołach w Polsce odbywała się kwesta na rzecz budowy Świątyni. Niestety w tym roku zbiórka była znacznie mniej owocna, niż w latach poprzednich. Jak twierdzi ks. Krzysztof Mindewicz, proboszcz parafii i wiceprezes Centrum Opatrzności Bożej - To był czas powodzi i przygnębienia po katastrofie smoleńskiej.

Gazeta.pl informuje, że do zakończenia prac nad stanem surowym zamkniętym budowy, potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł, uzbieranie takiej kwoty może potrwać do 2013 r. Dotychczasowo na prace wydano 115 mln zł.

Ks. Mindewicz prosi o datki. Nazwisko każdego, kto postanowi wspomóc budowę Świątyni zostanie wyryte na tablicy upamiętniającej ofiarodawców w Alei Dobroczyńców, zaplanowanej w dolnym kościele.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

40 mln zł dla świątyni zamiast dla ZUS

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3875054.html

Nie dacie? Wezmą sami...

albo z 2004 r.

Poseł PiS Wojciech Jasiński zgłosił poprawkę do przyszłorocznego budżetu państwa przyznającą 5 mln zł dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Wszystko wskazuje na to, że komisja finansów nie będzie sprzeciwiać się tej propozycji. W tej chwili przy budowie ŚOB na Polach Wilanowskich nie są prowadzone żadne prace. Powód to brak 18 mln zł. Dotychczas w świątynię zainwestowano 27 mln zł. Bodowę rozpoczęto w październiku 2002 roku. W stanie surowym świątynia miała powstać w ciągu dwóch lat (Metropol 208/936, 08.11.2004).

Można by zapytać - ale co nas, neopogan to obchodzi? Na budżet państwa składają się m.in. podatki wszystkich obywateli Polski - ateistów, wyznawców innych niż rzymskokatolicki odłamów chrześcijaństwa, islamu, judaizmu czy w końcu neopogan i rodzimowierców... Oni wszyscy wg pomysłu PiS mieliby łożyć na dalszą budowę Świątyni Opatrzności Bożej... Wstępnie licząc i rozkładając opiniowaną sumę (5.000.000) na wszystkich obywateli kraju, wychodzi mniej niż 13 groszy, zaś na ukończenie całości jakieś 50 groszy na przysłowiową głowę. W rozliczeniu na jedną osobę suma ta wydaje się niewielka - tylko niby czemu tzw. innowyznaniowiec czy też ateista miałby pokrywać budowę świątyni, potrzebnej mu jak przysłowiowe piąte koło u wozu (no może miałoby to jeszcze jakiś sens, gdyby chociaż powrócono do pierwotnego projektu zakładającego, iż owa świątynia będzie ogólnowyznaniowa, a nie tylko rzymskokatolicka), szczególnie w kraju gdzie są znacznie pilniejsze cele czekające na dofinansowanie?

Natomiast według statystyk Kościoła Katolickiego grubo ponad 90% społeczeństwa polskiego to katolicy - czemu więc sam Kościół Katolicki nie postara się o pozyskanie owych środków? Dziś już nikt spośród inicjatorów budowy świątyni nie wspomina o deklaracjach, iż Kościół sam sfinansuje budowę, jeśli tylko dostanie odpowiednią parcelę. Zapewne wierni co niedziela dają na tacę więcej niż 50 groszy... cóż kiedy KK ma pilniejsze cele, a po za tym zawsze po brakujące środki sięgnąć można do budżetu państwa.

Za http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_mamboboard&Itemid=2&func=view&id=1863&catid=5

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
 • Magda
 • 15.12.2010 17:52

Albo zakupy na Boże Narodzenie albo kasa na Świątynię ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaś zajączek
 • jaś zajączek
 • 14.12.2010 15:11

Janosik poczkaj jo ći pomogę

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaś zajączek
 • jaś zajączek
 • 14.12.2010 15:09

Janosik. Ja Ci pomogę

Komentarz został ukrytyrozwiń
dżokej
 • dżokej
 • 14.12.2010 13:04

nawet nie przypuszczacie jak bardzo ten świat potrzebuje Opatrzności Bożej ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Realista
 • Realista
 • 14.12.2010 10:23

Świątynia Pychy Kieconów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przypomnieć, że forma decyzji podjęta przez Glempa była sprzeczna z wynikiem konkursu na światynię. Dlatego wszelka pomoc Państwa była niezgodna z prawem - a zdarzało się, że taką pomoc przyznawały rządy. Uważam, że należy się domagać zwrotu tych pieniędzy. Glemp zadecydował - niech teraz kończy dzieło swego życia (różnica miedzy oficjalnymi wartościami jakie uzyskał Kościół od Komisji Majątkowej a realną wartością nieruchomości jest naprawdę spora - i wystarczy na zbudowanie kilku podobnych świątyń). Miejsca ci u nas dostatek. Można jeszcze na czubku wystawić 100 metrowy posąg Jezusa - Króla!

Komentarz został ukrytyrozwiń
opaczny
 • opaczny
 • 13.12.2010 22:54

Co jest mohery? Dawać na tacę do jasnej cholery!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
 • Stefan Kap
 • 13.12.2010 20:39

Wolałbym ujrzeć swoje nazwisko w Alei Darczyńców Mieszkań Socjalnych. Opatrzność Boża nie musiałaby się gorszyć widokiem bezdomnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janosik
 • Janosik
 • 13.12.2010 20:27

jus leca łupić bogatych na tyn slachetny cel!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.