Facebook Google+ Twitter

Budowanie MOSTów. Śląsk po obywatelsku

Współautorzy: Barbara Podgórska

„Budowa państwa składa się z trzech etapów - tworzenia instytucji nowego państwa, kreowania gospodarki rynkowej oraz kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego” - twierdził Ralf Dahrendorf, zmarły niedawno wybitny socjolog i politolog.

Otwarcie / Fot. Adam K. PodgorskiI dodawał: „Pierwszy etap trwa 6 miesięcy, drugi 6 lat, a trzeci co najmniej 60″. Śląski trzeci sektor jest na jednej trzeciej drogi do celu. Tak przynajmniej wynikało z hasła konferencji: „Społeczeństwo obywatelskie na Śląsku – 1/3 drogi. 1989 – 2009”, zorganizowanej w Katowicach przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST, wraz ze Śląskim Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika.

Debatowano podczas trzech paneli tematycznych. Czy jest nas za dużo czy za mało? - zapytał Piotr Masłowski z CRIS-u, wywołując dyskusję nad kondycją i rola organizacji pozarządowych. I odpowiedział od razu: tragicznie mało! W Polsce działa około 60 tysięcy organizacji pozarządowych, gdy dla porównania w Czechach, mających 4 razy mniej ludności – aż 64 tysiące.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że w Polsce średni okres rejestracji organizacji trwa 4 miesiące, gdy u sąsiadów 2 tygodnie. Prawo nakłada na polskie NGO-sy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, podczas gdy wiele firm osiągających nieporównywalnie większe obroty, może posługiwać się rachunkowością uproszczoną. Istnieje już, przynajmniej teoretyczna możliwość założenia firmy w przysłowiowym jednym okienku.

O jednym okienku dla organizacji obywatelskich nikt nawet nie pomyślał. Bariera jest również wymóg konieczny zawiązywania organizacji przez 15 członków. Czym podyktowany? Nikt nie wie...

Z badań wyspecjalizowanej amerykańskiej fundacji zajmującej sie monitorowaniem procesów demokratyzacji w Europie, wyłania się mimo to dobry oraz rodzimego trzeciego sektora. Plasujemy się na drugim miejscu po Estonii. Naszymi pozytywami są: korzystne regulacje prawne, znaczący budżet (5 mld złotych wobec 200 mld budżetu całego państwa), profesjonalizacja personelu i znaczne zatrudnianie pracowników (obecnie zajęcie dla około 100 tysięcy ludzi).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.