Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15707 miejsce

Budownictwo o konstrukcji szkieletowej

Szkieletowa lub ryglowa konstrukcja drewniana, to konstrukcja budynku z drewnianych belek w formie kratownicy. Pola miedzy belkami są wypełnione gliną, cegłami, kamieniem lub innymi materiałami.

Coupesarte - dworek z XVI wieku. Normandia / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coupesarte-14-manoir-1.JPGChoć znane są we wszystkich częściach Europy, poza Anglią i Normandią budownictwo drewniane rozkwitło szczególnie w Niemczech. Ponad 90% budynków wykonywano tu techniką ryglową.

Niektóre miasta, na przykład flamandzka Brugia, służące za symbol średniowiecza z czasem straciły swoje budowle ryglowe. Ich wygląd zmienił się znacznie. Chcąc dziś znaleźć w pełni zachowane miasta, musimy pojechać do Niemiec, do Quedlinburg, Goslar, Celle, Duderstadt, Hannoverch-Munden, Schwabisch-Hall lub alzackiego Colmar.
Ja poznawałam tajniki konstrukcji szkieletowej we Francji.
Typowy krajobraz normandzki / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vachesnormandes.jpgTroyes, Szampania. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Troyes_houses.JPGTroyes. Budynki z XVI wieku. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Troyes_H%C3%B4tel_de_Mauroy.jpg
Konstrukcja szkieletowa jest znana od I połowy VII wieku. Dom antyczny miał często strukturę szkieletową w budynkach mieszkalnych Rzymian. Stosowano najpierw techniki konstrukcji opus craticium później opus incertum.

Konstrukcja ryglowa, to konstrukcja szkieletowa, w której przestrzenie wypełnione zostały gliną lub cegłami. Jeśli wypełnienie jest gliniano słomiane u nas mówi się o budowli szachulcowej, a jeśli wypełnieniem są cegły mówimy o murze pruskim.
Troyes. Najwęższa ulica w mieście rue des Chats (ulica Kotów). Podatek płacono od powierzchni parteru. Wiele domów miało w tych czasach konstrukcję z nadwieszeniami. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TroyesRuelleDesChats.jpg
Zdarzało się jednak, że wypełnienie ceglane tynkowano i bielono, co nadawało im pozorny wygląd bielonej elewacji szachulcowej.
W przeciwieństwie do architektury klasycznej, struktura i dekoracja są tym samym zwłaszcza, że elementy nośne są widoczne z zewnątrz. Ożywia to ściany bez stosowania podziału przez gzymsy, fryzy i pilastry, do czego musi się uciekać architektura klasyczna.
Poterna dawnego zamku Crèvecœur-en-Auge / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crevecoeurenauge_chateau_poterne.JPG
W konstrukcji ryglowej wznosi się różne budynki, od domów mieszkalnych po spichrze, budynki obronne, szpitale, ratusze, aż po małe kościoły.

Słaba strona budowli wznoszonych techniką ryglową to niebezpieczeństwo pożaru, choć dębowe drewno jest bardzo odporne na ogień. Gminy zakazywały krycia dachów strzechą: niekiedy żądano budowy grubych murów przeciwpożarowych, jak na przykład w Osnabruck.
Gołębnik należacy niegdyś do dworu Mesnil-Germain. Pierwsza połowa XVII wieku. Calvados. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colombier_du_Manoir_du_Mesnil-Germain.JPG

Konstrukcja szkieletowa była stosowana we Francji od średniowiecza do XIX wieku. Jednakże począwszy od XVII wieku aż do XIX wieku, gipsowano fasady domów o konstrukcji ryglowej, by im nadać nowoczesny i luksusowy wygląd.
Liczne domy o strukturze ryglowej zachowały się w całej Europie. Przygotowano plany ich restauracji, by zachować ten typ budowli uważanych za dziedzictwo architektoniczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł ale... chyba tytuł trochę nietrafiony? Pewnie chodzi o pierwsze konstrukcje szkieletowe i ściany ? Bo konstrukcja szkieletowa jest stosowana do dziś, a te nowoczesne budowle nie zostały w artykule ujęte?

W Polsce też jest trochę tego typu budowli polecam zwiedzanie Pomorza. Okolice Koszalina i Darłowa.
Technologię powstawania budowli ryglowych (mur pruski) można poznać na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Jest tam wystawa, na której z bliska możemy zobaczyć fragmenty tej konstrukcji. W Koszalinie jest skansen, w którym dokładnie można się zapoznać z tego typu zagrodą link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Domy szachulcowe mają konstrukcję szkieletową lub inaczej ryglową. Przestrzenie międzyprętowe są wypełnione gliną zmieszaną ze słomą lub innym materiałem, a następnie tynkowane i bielone. Mur pruski, to konstrukcja szkieletowa, ale przestrzenie między prętowe wypełnione są cegłą.
Myślę, że my Polacy jesteśmy przywiązani do tradycji. Na ziemiach odzyskanych pruski mur został uznany za obcą wrogą tradycję, dlatego wielu właścicieli wstydliwie przykrywało go brzydkim tynkiem.

Budownictwo szkieletowe występuje bardzo często na północ od Alp i w samych Alpach. Mniej jest go w południowej Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno,
Bardzo ciekawy materiał. Takich budynków jeszcze się dosyć sporo w Europie uchowało, szczególnie w krajach przywiązanych do tradycji.
Chyba używa się również określenia "Domy szachulcowe"
Widziałem w środkowej Anglii z jaką dumą właściciele takich domów pokazywali je innym, a były one często mocno koślawe.
W Bretanii pamiętam piękne takie domy w Vannes, a w Niemczech w Westfalii w Hattingen. Budynki takie można jeszcze spotkać w hanzeatyckich portach np. w Gdańsku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo ciekawych informacji, bardzo przystępnie podanych. Przeczytałem z przyjemnością. Zawsze intrygowało mnie w budownictwie łączenie drewna z innymi bardziej trwałymi materiałami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne i oryginalne budownictwo. W Elblągu odbudowano na Starym Mieście rząd takich kamienic - robią wspaniałe wrażenie. Pani Krysiu! Czekam na materiał o rodzinnych stronach!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam ciekawą galerię o kościele w Jaworze link
Są też ładne zdjęcia budownictwa ryglowego z Niemiec na naszym portalu.
O Polsce chcę napisać później.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół Pokoju w Jaworze, który oglądałem dwa lata temu, zbudowany bez gwożdzia, mieści parę tysięcy wiernych na kilku poziomach.
Są różne techniki bydowy domów z drewna. Metoda ryglowa, z różnorakim wypełnieniem. Również z leżącymi prostopadle do rygli wałkami drewnianymi na zprawie glinianej, wapiennej, czy całkiem współcześnie - przełożone materiałem izolacyjnym, to technika bardzo popularna. Budowano tak i kurne chaty i pałace (prawdopodobnie Pałac Biskupi w Łowiczu, czy siedziba magnacka w Jabłonnej).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urodziłam się w domu o konstrukcji szkieletowej. Ten dom już niestety nie istnieje. Inne piękne domy z pruskimi murami zostały brzydko otynkowane w mojej miejscowości. Pamiętam, jak na ziemiach odzyskanych mieszkanie w takim domu było dyshonorem. Na szczęście takie myślenie się zmieniło. Zbieram materiały do artykułu o moich stronach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawie opisane zasady budownictwa średniowiecznego. Dziękuję za informacje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.