Facebook Google+ Twitter

"Budowniczowie pierwszych świątyń". Uchylenie zasłony z zamierzchłych dziejów

Czytelnik zainteresowany odległymi dziejami ludzkości otrzymuje niezwykle cenny wgląd w świat sprzed 11 tysięcy lat.

Klaus Schmidt, Budowniczowie pierwszych świątyń, Wydawnictwo PIW, Warszawa 2010. / Fot. Okładka książkiKsiążka „Budowniczowie pierwszych świątyń” jest rezultatem wieloletnich badań archeologicznych, przeprowadzonych przez jej autora – dr Klausa Schmidta z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Stanowi zajmującą opowieść odkryć z czasów tzw. rewolucji neolitycznej, czyli przejścia z koczowniczego tryby życia do osiadłego, a więc przemiany łowców i zbieraczy w rolników i hodowców. Próba opisu życia tych ludzi z tak odległej epoki stała się zasadniczym tematem rozważań opartych na wykopaliskach w południowo-wschodniej Turcji, na wzgórzu zwanym Göbekli Tepe.

Klaus Schmidt prezentuje efekt swoich odkryć przede wszystkim dla szerokiej publiczności. Zaznacza w przedmowie, że publikacja „nie stanowi kompendium aspirującego do fachowego wyczerpania tematu, ma raczej zapewnić zarówno informację, jak i rozrywkę”. Uprzedza też, że zadbał o możliwość rozumienia opisywanego materiału archeologicznego przez niefachowców, gdyż ci zwykle są wyposażani w odrębne tomy wyników badań. Zależy autorowi na przysposobieniu nieznanej dotąd wiedzy ogółowi zainteresowanemu światem z epoki kamienia. Jednocześnie jednak zdaje sobie sprawę z tego, że również fachowcy znajdą w książce najważniejszy przegląd zagadnień, a więc będą mogli wyrobić sobie wstępną opinię na ich temat.

Czytelnik, przystępujący do lektury, przede wszystkim dla celów poznawczych, nie jest zawiedziony. Uwzględnia przecież fakt, że po świecie sprzed 11 tysięcy lat nie zostały żadne świadectwa piśmienne, które zazwyczaj ułatwiają poznanie przodków. Skoro jedynym śladem egzystencji są kamienne budowle, nazwane przez badacza „świątyniami” (ze względów, które objaśnia), to siłą rzeczy liczy się z niemożnością nakreślenia pełnego obrazu starożytnej kultury. Ważne jest to, że nie obraca się w obszarze spekulacji i fabularyzowania, ale otrzymuje rekonstrukcję rzeczową, ujętą od strony naukowej. Uzyskanie poglądu z pewnością umożliwia oprócz wykładu, niepozbawionego walorów obrazowych, także zamieszczony w książce materiał ilustracyjny i mapy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W dniu 15 grudnia 2011 (czwartek) o godz. 11:00
w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego
odbędzie się wykład w języku angielskim

Göbekli Tepe, early neolithic sanctuaries
in Upper Mesopotamia

Profesora Klausa Schmidta
z Deutsches Archaeologisches Institut w Berlinie
autora książki

Budowniczowie pierwszych świątyń

wydanej przez PIW


Dla pierwszych pięciu osób, które prześlą
mejla z tytułem Klaus Schmidt

na adres: piw@piw.pl

czekają bezpłatne zaproszenia na wykład!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.