Facebook Google+ Twitter

Budują, organizują, pomagają - wolontariusze z hospicjum. Kim są?

Organizują imprezy charytatywne, przeprowadzają zbiórki pieniędzy, a nawet pomagają w budowie nowego domu. Kim są wolontariusze z hospicjum, o których tak często słyszymy. Jakie cechy posiadają i jakie mają korzyści z pomocy potrzebującym.

Uczniowie II LO im Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich pod wodzą Pani Beaty Zaręby / Fot. mateja.edu.plHospicjum - pierwsza myśl? Śmierć, ból, cierpienie, ciężka choroba. Nie do końca, bo może i hospicjum wiąże się z tego typu cechami to jego głównym zadaniem jest pomoc osobą chorym i zapewnienie im rodzinnej atmosfery. Mają poczuć się jak w domu i do końca swoich dni być szczęśliwymi ludźmi. Domów hospicyjnych i pomocy społecznej jest w Polsce bardzo dużo i można by napisać o nich książkę. Jednak trzeba pamiętać, że na dobre Hospicjum składa się wiele czynników. Między innymi wolontariusze, którzy muszą odpowiednio wywiązywać się z zadań i obowiązków jakie im powierzono. Wolontariat to nie żarty, to skłonność do niesienia pomocy osobom, które jej potrzebują.

Wolontariusz z definicji

Z definicji wynika, że to osoba, która za swoją pomoc nie oczekuje wynagrodzenia. Jednak prawdziwy wolontariusz za swoją pracę zostaje nagrodzony, chociażby symboliczne "dziękuję" - to dla takiej osoby bardzo dużo. Jest ona świadoma, że wykonała swoją darmową pracę w stu procentach, a dodatkowo nie poszła ona na marne. Moim zdaniem po takich słowach motywacja do pracy rośnie, mimo tego, że nagrodą za jej ukończenie nie są polskie złote.

Zastanawiałem się jakie cechy powinien posiadać wolontariusz z prawdziwego zdarzenia. Odwiedziłem kilka stron internetowych wolontariatów i poza odpowiednim wiekiem oczekuje się otwartości na doświadczenia, wrażliwości, empatii czy wewnętrznego ciepła. Kojarzy mi się to ze współczesnym bohaterem romantycznym, ale takie cechy właśnie powinien posiadać kandydat na wolontariusza.

Ważną informacją jest to, że wolontariuszem nie można zostać od tak po prostu. Niektóre hospicja prowadzą kursy dla kandydatów na wolontariuszy hospicyjnych. Co oczywiście bardzo dobrze świadczy o profesjonalizmie takiego hospicjum.

Wolontariat w praktyce

Sposób na wolontariat jest wiele. Pomoc w opiece nad chorymi czy pomoc w pracach na rzecz hospicjum takich jak pranie, czy sprzątanie.

Ciekawą formę pomocy zastosowali uczniowie z II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, którzy pod wodzą Pani Beaty Zaręby dołączyli do akcji budowania nowego domu wraz z innymi wolontariuszami z hospicjum "Cordis" w Katowicach. Z własnej woli poszli burzyć ściany, nosić gruz, by wspólnymi siłami wybudować coś nowego. Dodatkowo mając satysfakcje, że to co robią, będzie służyło potrzebującym wiele lat. Jednak "Matejkowicze" - bo tak nazywa się uczniów tej szkoły - nie żyli tylko samą pracą przy budowie nowego domu. W okresie świąt wielkanocnych malowali pisanki, a następnie je sprzedawali, a każdy grosz przekazywali na hospicjum. Dodatkowo na początku roku wzięli udział w "Biegu Truchtacza - Biegu Spełnionych Marzeń" organizowanym przez "Cordis", gdzie poza sportowymi emocjami zbierano datki.

Jak widać wolontariat to nic strasznego, wręcz przeciwnie to przyjemność. Niby darmowa praca, a daje tyle satysfakcji. Można powiedzieć, że dzięki takiej pracy daje się "cząstkę siebie". Dodatkowo tym artykułem można obalić współczesny stereotyp młodzieży, która spędza całe dnie przed komputerem, a na pracę społeczną nawet nie kiwnie palcem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Irena Marcinkowska
  • Irena Marcinkowska
  • 27.05.2011 18:42

Zaglosowalam na ten artykuł ponieważ jest to wspanialy ukłon w stronę tych wszystkich ludzi którzy pragną niesc bezinteresowną czynną pomoc tak bardzo jej potrzebującym ,pokazuję że można wspolnymi silami zrobić coś naprawdę ważnego i czuć się usatyswakcjonowanym .Po przeczytaniu tego artykułu poczulam sie wrecz zachecona do tego aby sprobowac pracowac jako wolontariuszka ,myslę że powinno się wiecej pisać i mówić o tych którzy zajmują się wolontariatem ponieważ w tych czasach coraz więcej slyszy się glównie o tych którzy chca zarobić na tragedii innych ludzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.