Facebook Google+ Twitter

Budynek wywrócony na lewą stronę

Najbardziej radykalna do tej pory ingerencja w architekturę. Budynek dosłownie wywrócony na lewą stronę.

http://www.youtube.com/watch?v=DBXwA0gcBm4&feature=related / Fot. screenLiverpool jest miastem postindustrialnym, zupełnie niesłusznie kojarzonym wyłącznie z Beatlesami. Ma robotniczą przeszłość, mnóstwo ciekawie zagospodarowanych loftów i dobrze wykorzystanych budynków po starych fabrykach. W ogólny krajobraz rewelacyjnie wpasowuje się tutaj dzieło brytyjskiego rzeźbiarza Richarda Wilsona.

Turning the Place Over to instalacja, która zdaniem organizatorów liverpoolskiego Biennale jest najbardziej radykalną do tej pory ingerencją w architekturę. Ośmiometrowej średnicy owal, wycięty ze ścian i okien budynku od wewnątrz połączony jest z silnikiem, który dosłownie wywraca fragment budynku na lewą stronę. 360-cio stopniowy obrót trwa niecałe dwie minuty.

Obracającą się fasadę podtrzymuje specjalnie zaprojektowany olbrzymi rotator, zwykle używany w przemyśle stoczniowym i nuklearnym. Budynek położony jest w centrum miasta, naprzeciw stacji kolejowej Moorfields, w biznesowym dystrykcie Liverpoolu.

Wcześniej na parterze budynku znajdował się pub, powyżej biura.

Całe przedsięwzięcie zorganizowano w ramach objęcia przez Liverpool funkcji Europejskiej stolicy Kultury 2008. Instalację można oglądać do końca roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.