Facebook Google+ Twitter

Budżet 2008: konsekwencje ostatnich decyzji posłów trudne do przewidzenia

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-12 07:42

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała we wtorek, że jeśli Senat nie skoryguje "podwójnej" ulgi prorodzinnej, rząd będzie musiał obniżyć prognozę przyszłorocznych dochodów. Deficyt budżetowy wyniesie wówczas 30 mld zł, zamiast planowanych 28,16 mld zł.

Zyta Gilowska. Wicepremier, minister finansów / Fot. ARCRząd przyjął we wtorek wstępny projekt budżetu na 2008 r. z deficytem 28,16 mld zł. Dochody mają wynieść 246,99 mld zł, a wydatki 275,15 mld zł.

Gilowska przyznała, że Ministerstwo Finansów, przygotowując budżet, nie liczyło się z "konsekwencjami działalności Sejmu". W jej opinii największy problem stanowi przyjęta w ubiegłym tygodniu "podwójna" ulga prorodzinna w podatku PIT, która pozwoli odliczyć od podatku ok. 1145 zł na każde dziecko. Senat ma się zająć ulgą w tym tygodniu, a jeśli wniesie poprawki, Sejm rozpatrzy je na dodatkowym posiedzeniu pod koniec września.

Według Gilowskiej, dzięki "podwójnej" uldze ok. 10 mln podatników będzie mogło "wyzerować" swój podatek. Dotyczyć to będzie osób o dochodach "umiarkowanych", zarabiających 1,5-krotność średniej krajowej. Spowoduje to zmniejszenie dochodów (budżetowych i samorządowych) o 7,1 mld zł, podczas gdy "zwykła" ulga kosztowałaby 3,5 mld zł.

Wicepremier dodała, w wyniku przyjętych przez Sejm zmian w systemie emerytalno-rentowym (likwidacja tzw. starego portfela emerytur już od przyszłego roku), o 1,55 mld zł zwiększą się też wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oszacowała, że łączny ubytek dochodów budżetowych może wynieść ok. 5 mld zł.

Według niej, ostatnie decyzje posłów mogą mieć "trudne do przewidzenia skutki", jak np. zakwestionowanie przez UE programu konwergencji. Program ten zakłada, że w 2008 deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,1 proc. PKB a w 2009 r. - 2,9 proc. PKB.

Rząd uwzględnił natomiast w projekcie budżetu m.in. koszty wydłużenia dotychczasowych zasad uzyskiwania uprawnień do wcześniejszych emerytur oraz koszty waloryzacji w 2008 r. progów podatkowych i kwoty wolnej w podatku PIT.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.