Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22679 miejsce

Budżet Obywatelski Gdańska 2015. Ostatnie godziny głosowania

Dziś, w niedzielę, 12 października, o godzinie 23.59 kończy się możliwość głosowania nad projektami zgłoszonymi do drugiej edycji "Budżetu Obywatelskiego 2015 w Gdańsku".

Rewitalizacja terenu przed Domem Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Zadanie zgłoszone w II edycji Budżetu Obywatelskiego Gdańska na 2015 rok. / Fot. Roman Gąsienica Kilka godziny dzieli gdańszczan od zakończenia głosowania w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego, do którego zakwalifikowano 151 projektów: 142 dzielnicowe i 9 ogólnomiejskich. Gdańsk przeznaczył na nie 11 mln zł, z czego po raz pierwszy 2 mln zł wyasygnowano na projekty ogólnomiejskie.

Przypuszczalnie do niedzielnego popołudnia w głosowaniu wzięło udział ponad 30 tys. osób. Opierając się na raportach z głosowania gdańskiego magistratu można stwierdzić, że nie wszyscy mieszkańcy korzystają z możliwości oddania maksymalnej ilości głosów: 5 głosów na projekty dzielnicowe (po jednym głosie na projekt) z dowolnych sześciu Okręgów Konsultacyjnych oraz głos na projekt ogólnomiejski. Prawdopodobnie frekwencja w głosowaniu nie przekroczy 13,6 procenta jaką odnotowano w pilotażowym Budżecie Obywatelskim na 2014 rok.

Zasady głosowania na Budżet Obywatelski Gdańska

Zasady głosowania są proste. Każdy mieszkaniec Gdańska, który ukończył 16 lat - w czerwcu - i jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy w Gdańsku może przekazać swój głos przez Internet albo siedemnaście stacjonarnych Punktów Konsultacyjnych, które rozlokowane zostały m.in. w dwóch gdańskich galeriach handlowych i wybranych szkołach. Generalnie wystarczy aktualny dowód osobisty lub legitymacja szkolna dla osób niepełnoletnich i numer PESEL. W ostatni dzień głosowania, w niedzielę punkty miały przyjmować głosy do godz. 15.00.

Zmagania o głosy wciąż trwają

Autorzy projektów do ostatniej chwili przekonują do złożonych przez siebie wniosków. Nie ukrywają, że Budżet Obywatelski to szansa, której nie można zmarnować. Tak myśli się m.in. w Brzeźnie - w jednej z najbardziej znanych i popularnych dzielnic Gdańska.

Brzeźnianie zaproponowali do drugiej edycji: rewitalizację terenu przed Domem Zdrojowym, budowę placu zabaw dla dzieci, boiska piłkarskiego, remont i modernizację sali gimnastycznej oraz kortu tenisowego. W projektach wspólnych dla wszystkich dziesięciu dzielnic z okręgu, które wydają się być szansą na realizację zgłoszonych zadań starają się o lepsze chodniki, monitoring wizyjny, a także o poparcie nietypowej propozycji: sterylizacji kotek i kastracji kocurów miejskich, wolnożyjących wraz z odrobaczeniem i odpchleniem. Z Brzeźna zgłoszono do budżetu obywatelskiego 8 propozycji, w tym 3 dot. wspólnego projektu mieszkańców dzielnic z okręgu. Łącznie na kwotę przeszło 2,5 mln złotych.

Rodziny, dzieci, dyrektorzy szkół, społecznicy

"Głosowanie online trwa do północy" - mówią rodzice i dzieci zachęcając niezdecydowanych do wzięcia udziału w głosowaniu. Rozdając ulotki mają oni nadzieję, że w końcu doczekają się modernizacji sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 20. W akcje włączyła się również dyrekcja szkoły. Na wsparcie liczą także społecznicy wnioskujący po raz drugi o rewitalizację terenu wokół historycznego Domu Zdrojowego położonego w bliskim sąsiedztwie plaży, z której latem korzysta tysiące gdańszczan. Ze zrozumieniem na podjęte przez mieszkańców inicjatywy patrzy proboszcz tutejszej parafii udostępniając w ogłoszeniach informacje o zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego projektach. Nie mniej aktywna jest społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1, w której od dwóch tygodni znajduje się stacjonarny Punkt Konsultacyjny.

Zadania społeczne wykazane przez mieszkańców nadmorskiej dzielnicy Gdańska - Brzeźna są przykładem inwestycji, które w Gdańsku są potrzebne.

Zwycięskie pomysły w drugiej edycji Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego poznamy za trzy dni, dokładnie 15 października 2014 r., a ich realizacja ruszy w przyszłym roku.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.