Facebook Google+ Twitter

Budżetowy pat w USA. Republikanie walczą z demokratami [wideo]

Demokraci i republikanie nie porozumieli się w sprawie wydatków publicznych. Oznacza to paraliż instytucji federalnych. Prezydent Barack Obama zapowiedział, że do czasu zażegnania kryzysu rządowe budynki będą zamknięte.


Paraliż budżetowy w Ameryce. Ponad 800 tys. urzędników na przymusowym urlopie (napisy) / (TVN24/x-news)

 / Fot. EPA/JIM LO SCALZO1 października rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych nowy rok budżetowy. Negocjacyjny pat spowodował, że instytucje rządowe nie mogą funkcjonować ze względu na brak zatwierdzenia planu wydatków. "Setki tysięcy pracowników pozostaną w pracy bez pensji, a setki tysięcy natychmiast pójdą na urlopy bezpłatne" - powiedział Barack Obama, którego cytuje TVN24.

Sytuacja dotyczy około 800 tys. osób. Na urlop uda się między innymi 97 proc. zatrudnionych w NASA. Pracować mają wyłącznie specjaliści obsługujący Międzynarodową Stację Kosmiczną, bo nie mogą pozostawić bez opieki astronautów. Zamknięte zostaną też parki narodowe (jest ich 368), muzea czy symbole Ameryki, jak np. Statua Wolności. Początkowo planowano nawet zawieszenie żołdu żołnierzom walczącym w Afganistanie, ale kongresmenom udało się błyskawicznie uchwalić ustawę, która zapobiegła skandalowi - donosi serwis Wyborcza.pl. Wypłacane będą też emerytury.

Republikanie zablokowali uchwalenie budżetu, by zmusić Obamę do rezygnacji z reformy opieki zdrowotnej. Politycy przeciwni tzw. "Obamacare" uważają, że reforma narusza wolności obywatelskie. Do prezydenta przylgnęła z jej powodu łatka socjalisty. Pat trwa od momentu, gdy republikanie przegłosowali prowizoryczną ustawę budżetową, zawierając w niej zakaz finansowania "Obamacare". Senat zdominowany przez demokratów usuwał zapis trzykrotnie.

Reforma opieki zdrowotnej pozostanie według komentatorów kością niezgody, bo urosła do rangi symbolu. Dla demokratów jest ona dowodem zmiany i rewolucji pod rządami Obamy. Z kolei opór wobec niej stał się dla wielu republikanów trampoliną do kariery politycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.