Facebook Google+ Twitter

Budżety województwa zachodniopomorskiego i miasta Szczecina przyjęte

W poniedziałek najpierw sejmik przyjął budżet województwa zachodniopomorskiego, a wieczorem radni przyjęli budżet Szczecina na 2011 r. w wersji zaproponowanej przez prezydenta Piotra Krzystka.

W przyjętym budżecie województwa dochody wynoszą 792 mln zł, a wydatki 1 mld 7 mln zł.
Budżet został przyjęty 19 głosami koalicji (PO i PSL), 10 radnych (SLD) wstrzymało się od głosu, a Leszek Dobrzyński z PiS głosował przeciwko budżetowi w zaproponowanych kształcie. Podczas debaty budżetowej koalicja chwaliła projekt budżetu, a opozycja (SLD) nie szczędziła krytyki, nazywając przedstawiony budżet budżetem stagnacji. Opozycji nie podobało się obcinanie wydatków na promocję regionu ani rosnące wydatki na wynagrodzenia (z 33 do 38 mln zł).

W budżecie województwa ponad 56 proc. wydatków pochłoną inwestycje. Wydatki budżetowe na infrastrukturę drogową wyniosą w 2011 r. 340 mln zł. Sporą część budżetu zajmują wydatki na rolnictwo, ochronę środowiska i służbę zdrowia. 5 mln zł zostanie wydane na zakup hali mobilnej dla Szczecińskiej Opery na Zamku. 1,7 mln zł pochłonie projekt budowy Centrum Dialogu Przełomy. 2,5 mln zł zarezerwowano na rozbudowę Muzeum Narodowego na Łasztowni. Teatr Polski dostanie na swoją działalność 4 mln zł. Na budowę kolejnych 15 boisk Orlik zabezpieczono w budżecie 5 mln zł.

W poniedziałek wieczorem radni uchwalili też budżet Szczecina, w wersji (z drobnymi poprawkami) zaproponowanej przez prezydenta Piotra Krzystka. Dochody naszego miasta wyniosą około 1,48 miliarda zł, wydamy 1,88 miliarda, w tym 697 mln zł na inwestycje. Za przyjęciem budżetu głosowało 16 z 31 radnych (z PiS i SLD, dwoje radnych niezależnych z komitetu Piotra Krzyska oraz przewodniczący RM Jan Stopyra).

Planowane dochody miasta będą mniejsze od zakładanych o 45 mln zł (spadną z 1 mld 527 mln zł do 1 mld 482 mln zł.). Wydatki wzrosną o 69 mln zł (z 1 mld 811 mln zł do 1 mld 880 mln zł). Deficyt przekroczy 397 mln zł. Dzięki kredytom miasto może uzyskać środki unijne na planowane i już realizowane inwestycje. Wśród najważniejszych poprawek zgłoszonych przez radnych lub komisje rady znalazło się zmniejszenie o 2 mln zł nakładów na funkcjonowanie instytucji kultury ESK 2016.

Radni zaproponowali, aby pieniądze te przeznaczyć m.in. na zwiększenie wydatków na profilaktyczne programy zdrowotne (o 450 tys. zł), organizację imprez kulturalnych i mecenat miasta nad wydarzeniami kulturalnymi (1,4 mln zł). W budżecie Szczecina znalazły się ponadto: budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Przyjaciół Żołnierza i Przyjaciół Ronda, kontynuacja budowy śródmiejskiej obwodnicy, przebudowa układu drogowego wokół CH Kaskada, rozpoczęcie przebudowy ulicy Struga i hali sportowej, sprawdzenie możliwości uruchomienia kolei miejskiej, modernizacja bulwarów nad Odra, budowa cmentarza przy ul. Bronowickiej, poszerzenie Cmentarza Centralnego, remont zabytkowej fontanny na Wałach Chrobrego, budowa euroboisk przy ul. Pomarańczowej, modernizacja stadionu Pogoni i klubu "Słowianin", budowa parkingów przy szpitalu na ul. Unii Lubelskiej oraz Strzałowskiej, przebudowa ul. Derdowskiego na odc. od ul. Taczaka do ronda Gierosa i zakup nowych tramwajów niskopodłogowych.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.