Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22622 miejsce

"Buffalo Soldiers" - mój ulubiony utwór Boba Marleya

Utwór pieśniarza z Jamajki datuje się jako zrealizowany w 1980 roku. Opowiada o "Bawolich żołnierzach" jak nazywano czarnoskórych kawalerzystów Armii Stanów Zjednoczonych w 1866 roku. Walczyli przeciwko Indianom i nie tylko.

If you know your history,
Then you would know where you coming from,
Then you wouldn`t have to ask me,
Who the `eck do I think I am.

Jeżeli znasz swoją historię,
Wtedy wiesz skąd pochodzisz,
I nie zapytasz mnie,
"Myślisz, że kim jestem, do diabła?"Bob Marley / Fot. pixabay (public domain); CC0 Gdyby żył obchodziłby dziś 68 urodziny. Dla wielu nie umarł, nigdy nie odszedł. Nadal śpiewa, gra, walczy. Takim jest pamiętany. Nietuzinkowa i niepospolita postać z dalekiej słonecznej wyspy na Morzu Karaibskim. Jego orężem była przede wszystkim pieśń, muzyka, instrument. Tworzył samemu, z zespołem, z muzykami sesyjnymi i przypadkowymi ludźmi. Tworzył tak jak żył, a więc śpiewał z każdym. Imponująca ilość songów zdaje się nie mieć końca. Za jeden z najbardziej wartych uwagi uznałbym "Buffalo Soldiers". Utwór napisany w 1980r. wespół z Noelem G. Williamsem znanym szerzej jako "King Sporty". Czas to schyłkowy dla Boba Marleya. Zmarł w maju 1981 roku. Sam utwór znalazł się na wydanej w 1983 roku płycie będącej hołdem dla wspólnych dokonań Wielkiego Pieśniarza i The Wailers. Ukoronowanie działalności ukazało się pod nazwą "Confrontation".

Dlaczego akurat "Buffalo Soldiers" uznaję za wyróżniający się w twórczości Boba Marleya? Odpowiedź w trzech kolorach:

- czerwone, ponieważ zakreślono wysokiego lotu przesłanie miłości bliźniego biorąc za punkt wyjścia moment historyczny, którego racja i wydźwięk zostały przedstawione niejako "w kamaszach". Czarnoskóry żołnierz regimentu amerykańskiej kawalerii po raz pierwszy przelał krew pod sztandarem swojej ojczyzny w boju przeciwko Indianom. Ponurym żartem i paradoksem pozostawała kwestia uprzedzeń rasowych jakie reprezentowały niejako wbrew sobie tak jedna jak i druga strona konfliktu. Biali traktowali instrumentalnie czarnych i czerwonych. Sam "bawoli" przydomek został najprawdopodobniej ukuty przez Komanczów, którzy do swojego wroga czuli szacunek. Rozpoetyzowane reggae pozwala odnajdywać na wojowniczej ścieżce "Buffalo Soldiers" szeroko rozumiany ruch rasta stąd w tekście doszukać się można wyraźnej transpozycji.

- żółte, ponieważ ten utwór pierwotnie traktujący o oporze czarnoskórego człowieka stał się uniwersalny na wzór pieśni-hymnu rozpoznawalnej ponad granicami, barierami, uprzedzeniami. Wspólny lęk przed utratą macierzy jaką pozostawał niemal mityczny czarny ląd pozwalał odbierać tą pieśń w kategoriach należnych sztuce uważanej w owym czasie za zaangażowaną. Takie postrzeganie i recepcja twórczości Marleya w polskich realiach lat 80-tych nie były niczym niecodziennym. Przysłowiowe afrykańskie zacofanie znajdowało swój przewrotny obraz w sporej rzeszy obywateli zasłuchanych w kojący, pulsujący, wręcz hipnotyczny rytm egzotycznych pieśni. Bob Marley był takim czarniejszym "elektrykiem", a "Buffalo Soldiers" pozwalało zapytywać o wciąż ginącą narodową tożsamość.

- zielone, ponieważ skojarzenie z życiem, naturalnym rytmem i harmonią jest w "Buffalo Soldiers" tak jak i w każdym utworze reggae zachowywane w niewymuszony sposób. Kompozycja w której dominuje echo uciskanego człowieka zawiera się w ramach, które decydują o niezwykłym ładunku emocjonalnym i dynamice utworu. Stwarza to wrażenie pewnego rozrachunku z przeszłością, nie pozwala stanąć w miejscu, niesie z sobą wieczną nadzieję. Taki evergreen, który udowadnia, że rewolucja czy bunt w muzyce nie jest przynależny jedynie mocnym punkowym czy metalowym riffom, a dostojność i wysokopienna patetyczność nie są wyłącznym poletkiem zespołów orkiestrowych i innych poważnych odeonów.

Myślę, że "Buffalo Soldiers" jest utworem, którym Bob Marley pożegnał się ze światem doczesnym w eleganckim stylu i zarazem nie pozwolił byśmy zwolnili tempo, ani też zaprzestali realizacji marzeń o normalnym życiu.

article by Paweł Jankowski


utwór dostępny na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.