Facebook Google+ Twitter

Bujne owłosienie - kiedyś element atrakcyjności, a dziś?

Kiedyś owłosienie człowieka stanowiło o jego atrakcyjności i zdrowiu, a łysina była uznawana za objaw chorobowy. Obecność i stan włosów, będący odzwierciedleniem ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu, pełnił istotną rolę w doborze naturalnym.

Łysina była leczona, poprzez stosowny dobór terapii i wyeliminowanie z organizmu ludzkiego czynnika chorobotwórczego. Stosowano również leczenie farmakologiczne, zakładające podawanie takich substancji jak m.in. minoksydyl. Jednym ze stosowanych rodzajów leczenia była terapia oparta na działaniach chirurgicznych, takich jak m.in. jednoczasowe wycięcia, wolne przeszczepy skóry owłosionej, transplantacja włosów, przeszczepy dziurkowane.

Obecnie łysi mężczyźni cieszą się opinią bardziej męskich i seksownych.

A wszystko zaczęło się na przełomie lat 60.i 70., gdy do Anglii zaczęli przybywać imigranci z Jamajki. Byli oni silniejsi fizycznie od młodych mieszkańców robotniczych dzielnic angielskich miast. Biali zaczęli się z nimi utożsamiać poprzez wygląd zewnętrzny, zaczęli m.in. golić głowy.Krótkie włosy łatwiej było umyć po ciężkiej pracy, nie przeszkadzały podczas obsługi maszyn.

Murzyni zaczęli golić swoje skręcone kędziory na głowie, bo przeszkadzały im w pracy i nie chcieli nosić bujnych, rozczochranych czupryn. Dlaczego zaczęli naśladować ich biali, dla których włosy stanowiły o atrakcyjności (m.in seksualnej) jest tak niezrozumiałe jak nazywanie „wstydliwym problemem”, naturalnej funkcji organizmu – puszczania gazów.

Mężczyźni mają więcej dojrzałych włosów (szczególnie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu oraz nogach i rękach), a kobiety natomiast więcej włosów meszkowych, szczególnie na nogach. Kobiety tak wytrwale golą te włosy meszkowe na nogach, aż zaczną im tam rosnąć dojrzałe włosy, i wtedy nie mają już wyboru, są skazane na wieczne golenie owłosienia na nogach.

Specyficzne owłosienie ciała (zależy przede wszystkim od poziomu androgenów – hormonów płciowych występujących u mężczyzn, a także w małym stopniu u kobiet), zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest trzeciorzędową cechą płciową. Goląc się, pozbywając się owłosienia, pozbywamy się w pewnym procencie atrakcyjności płciowej. Czy owłosienie jest już tylko zbędnym balastem?

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Nie przewidziałaś znaku rozpoznawczego, dla łysych!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwie, to włosy powinny być znakiem rozpoznawczym stanu cywilnego danej osoby. I tak na przykład, dzieci i młodzież do ślubu powinni nosić długie włosy. Po ślubie powinny być postrzyżyny i skrócenie włosów (aby z daleka było widać, że to mężatka, zamężny), co wyróżniało by stan zajęty. Wdowy/cy i rozwiedzione/nicy jako stanu wolnego (z odzysku) zapuszczali by ponownie długie włosy, nawet łysole związując je w kitkę. W ten sposób uniknęlibyśmy wielu dramatów (zakochałam/em się w żonatym/mężatce), nie wspominając o prostszej formie doboru naturalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, że siwe włosy u mężczyzny mogą być nawet interesujące, jednak dziwi mnie gdy panie o jeszcze jędrnych twarzach, nic nie robią ze swoimi siwymi włosami. Wystarczy je przecież pofarbować najlepiej na oryginalny kolor, aby znowu poczuć się młodziej i seksowniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Goląc włosy, postępujemy przeciw naturze, która chyba wie lepiej!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja współczuję panom, którzy dali sobie namieszać w głowie i np depilują sobie laserowo plecy, albo wygalają cały organizm na gładko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie goliłam nóg i może dlatego, nie mam owłosienia na nogach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To kobiety, mają więcej do golenia niż mężczyźni. Nie dziwota, że pół dnia spędzają w łazience!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie tak, bo pozostało mi go już niewiele. A nie chce się ciągle golić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz artykuł; Czy owłosienie jest już tylko zbędnym balastem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.