Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24791 miejsce

Bułgaria. Park Tańczących Niedźwiedzi

Jedną z najstarszych profesji cygańskich jest tresura niedźwiedzi. Do szczególnych miejsc, znanych z tej "rozrywki" należą kraje bałkańskie. Wrażeniami z wyprawy na Bałkany podzielą się Ania Czapek oraz Piotrek Mojżyszek.

Ania i Piotrek Fot.Ania Czapek / Fot. Ania Czapek- Kim jesteście?
Jesteśmy etnologami i kilka lat temu utworzyliśmy projekt „Opowiadamy o świecie”. Prowadzimy warsztaty etnologiczne i prezentacje multimedialne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. A wszystko to na podstawie naszego doświadczenia - naszych podróży. W ciągu kilkunastu lat byliśmy na wielu wyprawach – bliższych i dalszych. Z każdej wyprawy przywozimy mnóstwo ciekawych fotografii,filmów i oczywiście muzykę. Również z tej ostatniej, o której chcemy czytelnikom opowiedzieć.

Po raz kolejny wyruszyliśmy na Bałkany. Przejechaliśmy przez Serbię, Kosowo, Czarnogórę, Albanię potem jeszcze Grecja i powrót przez Bułgarię i Rumunię. Na swojej drodze spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi, sfotografowaliśmy wiele ciekawych miejsc... Ale niezapomniana przygoda spotkała nas w Albanii.

Belica Fot.Piotrek Mojzyszek / Fot. Piotrek MojżyszByliśmy w Korczy, mieście blisko granicy greckiej. To było ostatnie miasto albańskie na naszej trasie. Przyjechaliśmy tu wcześnie rano, bo chcieliśmy poczuć jeszcze przez chwilę albańską atmosferę. Niby wczesny ranek a miasto już tętniło życiem. Ulice pełne samochodów, targowisko pełne ludzi, a my szukaliśmy śniadania. I znaleźliśmy całkiem coś innego. Nagle, na głównym placu miasta zobaczyliśmy... niedźwiedzia! Stanęliśmy jak wryci! Nie wiedzieliśmy co ze sobą zrobić – uciekać czy stać w miejscu?

Ale okazało się, że niedźwiedź jest przywiązany łańcuchem do latarni. A kto go przywiązał? Młody Rom, który siedział sobie obok na kawie. Podszedł do nas i chciał nam zrobić zdjęcie swoim polaroidem, który miał ze sobą. Podziękowaliśmy. Ani nie mieliśmy tyle pieniędzy, a co najważniejsze, to nie mieliśmy ochoty na zdjęcia z okaleczonym niedźwiedziem - nie miał zębów, pazurów, a w nozdrzach, czyli najczulszym miejscu - łańcuch. Straszny widok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moderowałam ten tekst. Łzy kapały mi na klawiaturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, historia zna wiele nieprawdopodobnych sposobów znęcania się nad zwierzętami przez i dla ludzkich prymitywów - których nie sposób nazwać nawet zwierzętami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.