Facebook Google+ Twitter

Bułgarski szpital tylko dla wybrańców

W Bułgarii jest szpital, z którego mogą korzystać tylko politycy - wybrańcy narodu.

Nowoczesne sale, najlepsi i najlepiej zmotywowani do pracy lekarze, najnowszy sprzęt, ochrona państwowa i zimowy ogród. To tylko niektóre przywileje, z jakich korzystają bułgarscy politycy, gdy znajdują się w szpitalu. W demokratycznym kraju jakim jest Bułgaria nie powinno być takiego podziału, zwłaszcza kiedy w wielu zwykłych szpitalach odpada tynk i brakuje leków, a pielęgniarki zarabiają mniej niż salowe w Polsce.

Prof. Gorczew z Uniwersytetu Medycznego w Pleven, przewodniczący Związku Rektorów Medycznych w Bułgarii i doradca prezydenta do spraw medycznych, dziwi się dlaczego szpital rządowy nie miałby stać się szpitalem narodowym. Na świecie nie ma takiego ewenementu
jakim jest Szpital Rządowy w Sofii, za wyjątkiem Kuby i Korei Północnej. Według prof. Gorczewa, politycy wysokiej rangi powinni się leczyć w szpitalach wojskowych. Nie myśli tak jednak premier Bułgarii, Bojko Borisow. Przyznaje jednak że konieczna jest reforma systemu opieki medycznej w Bułgarii.

Premier podkreśla, że leczenie w Bułgarii jest nieefektywne. Jego zdaniem tylko 27 proc. chorych na raka się leczy, a hemodializy prowadzą do uszkodzenia nerek. Wynika to z niedofinansowania sluzby zdrowia. - Dlaczego uważamy, że zdrowie jest najtańsze lub bezpłatne, a za wszelkie inne luksusy trzeba płacić ogromne pieniądze? - pyta retorycznie Borisow.

Jak temu zaradzić? Wyglada na to, że Borisow rozwiąże problem w swoim stylu, zwiększając opłaty na ubezpieczenie zdrowotne swoich obywateli.

I jeszcze na koniec. Borisow często gra w piłkę nożną. W maju podczas meczu złamał nogę i jeszcze jako prezydent miasta Sofi, trafił do szpitala rządowego...

Źródła:

http://dnesiutre.com/?p=4151
http://www.24chasa.bg/Article.aspArticleId=196208;http://www.24chasa.bg/Article.aspArticleId=196208[/a]
http://news.ibox.bg/news/id_689852919

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.