Facebook Google+ Twitter

Bulwary nad Wisłą w Warszawie. Kiedy się ich doczekamy?

Projekt renowacji zniszczonych nadwiślańskich deptaków wkrótce doczeka się realizacji. Jak zapewniają władze miasta, umowa z wykonawcą zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

 / Fot. UM Warszawa materiały prasoweCałość prac obejmie odcinek od ul. Boleść do mostu Świętokrzyskiego. Pierwszy etap, od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, realizowany jest w ramach projektu Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy "Pedałuj i płyń", dofinansowanego ze środków Unijnych.

Nad rzeką ma stanąć m.in. 25 pawilonów ekspozycyjnych i sześć restauracyjnych. Będą trzy przystanie tramwajów wodnych oraz cztery pływające restauracje. Obok przestrzeni dla pieszych będzie szeroka, dwumetrowa ścieżka dla rowerzystów i rolkarzy. Na wysokości Centrum Nauki Kopernik planowany jest Park Żywej Rzeki. Postawione w nim interaktywne tablice pozwolą m.in. na odsłuchiwanie ptasich treli. Nie zabraknie także lunet do obserwacji dzikiego brzegu w sąsiedztwie Portu Praskiego.

Ogromny plac uniwersytecki projektanci przewidzieli na osi ul. Lipowej. Jego przestrzeń ze sceną i amfiteatralnie ukształtowanymi schodami ma służyć organizowaniu koncertów, imprez plenerowych i akcji artystycznych. Zaraz za nim, na wysokości ogrodów przylegających do Biblioteki Uniwersyteckiej, zapowiada się moc atrakcji: taras wypoczynkowy, kawiarniany i plaża miejska oraz wodny plac zabaw w formie "rzeki" do brodzenia dla dzieci. To nie wszystkie atrakcje, z których będą mogli korzystać warszawiacy, jeśli dojdzie do realizacji przedsięwzięcia.

- Głównym założeniem projektowym było ukształtowanie przestrzeni bulwaru w sposób tworzący reprezentacyjny front Warszawy, aktywizacja i zdefiniowanie przestrzeni nabrzeża poprzez wprowadzenie atrakcyjnego stałego i sezonowego programu rekreacyjnego, kulturalnego, edukacyjnego i usługowego. Przebudowa nabrzeży stwarza możliwość podkreślenia unikalnego charakteru Wisły jako “Żywej Rzeki” - mówi w rozmowie z W24 Urszula Madej z biura Architecture, którego projekt wygrał konkurs na zagospodarowanie lewego brzegu Wisły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.