Facebook Google+ Twitter

Bumar chce podbić serca żołnierzy nowym lekkim czołgiem

Bumar zbudował pierwszy od lat wóz bojowy, czołg lekki, który powinien podbić serca żołnierzy i zostać hitem koncernu - pisze "Rzeczpospolita".

Stoisko Bumar na MSPO 2008 w Kielcach. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:MSPO_2008_08.jpg)Nowa produkcja, to nowoczesny wóz wsparcia ogniowego, budowany zgodnie z najnowszymi trendami NATO. Przy projektowaniu uwzględniono doświadczenia firmy z Iraku i Afganistanu. Ma od pozwolić obronnemu holdingowi znów opancerzać armię - zauważa "Rz".

Tylko potrzeby naszego wojska szacuje się na 500 - 800 uniwersalnych, bezpiecznych, solidnie opancerzonych pojazdów bojowych na gąsienicach, aby nimi zastąpić eksploatowane wciąż, przestarzałe transportery BWP - sztandarowe pojazdy Układu Warszawskiego. To wydatek kilku miliardów złotych.

Nowy wóz bojowy zaprojektowany został w należącym do Bumaru gliwickim OBRUM. Jego waga przekracza 32 tony, ale mimo to będzie mógł być przerzucany drogą powietrzną. Napęd pojazdu został zamówiony w niemieckim MTU, pozwoli on na rozpędzenie pojazdu do prędkości 80 km/godz. Niemcy też specjalnie zaprojektowali do gliwickiego czołgu systemy energetyczne i napęd wieży bojowej. Elektronikę i system telefonii wewnętrznej dostarczy firma WB Electronics z Ożarowa. Natomiast wieża gliwickiej konstrukcji będzie miała 120-mm armatę znanej szwajcarskiej firmy Ruag i izraelski system aktywnej ochrony przed pociskami Trophy firmy Rafael.

Prezentacja czołgu ma nastąpić podczas wrześniowej wystawy uzbrojenia i sprzętu wojskowego w Kielcach.

Więcej na: "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Relacja będzie z całą pewnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że zamieścisz jakąś galerię zdjęć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podbijać serca to można, należy przebijać zamówienia rządowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będę na najbliższych targach zbrojeniowych w Kielcach, gdzie pojazd ma mieć premierę. Będzie też pokaz dynamiczny. Zatem wypytam o niego dokładnie przedstawicieli producenta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mogliby się zainteresować bo pojazd prezetuje się ciekawie. Z danych technicznych wygląda na solidną i przemyślaną konstrukcję o sporym potencjale. Zobaczymy jak będzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znając naszych wojskowych i polityków armia nie zainteresuje się pojazdem, albo będziemy mieli jedną sztukę w linii jak to jest z Loarą. Nie jestem w tej kwestii optymistą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.