Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3579 miejsce

Bunkry nad Rospudą w Bakałarzewie

O Dolinie Rospudy - malowniczym terenie z unikalnymi, niespotykanymi nigdzie w Europie, cudami przyrody, objętym ochroną ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt - było głośno. A kto słyszał o skansenie fortyfikacyjnym w Bakałarzewie, na prawym brzegu rzeki Rospudy, w którym można oglądać bunkry?

Mijamy pagórek, na którym wypasa się stado krów. / Fot. Jola PaczkowskaNa mapie Suwalszczyzny, którą dostaję w Centrum Międzynarodowej Informacji Kulturalno-Turystycznej w Suwałkach, jedną z zaznaczonych atrakcji są bunkry w Bakałarzewie. Nasza trasa wiedzie przez tę miejscowość, więc warto się zatrzymać. No nie jest to zupełnie przy głównej drodze, ale jedziemy.

Według przedstawionych na mapie informacji, fortyfikacje Prus wschodnich nad rzeką Rospudą to zespół 13 schronów (bojowych i biernych) wybudowanych w 1940-41 r. przez niemieckie wojska inżynieryjne jako zespół umocnień biegnących wzdłuż dawnej granicy z Prusami. Na przełomie 1944-45 r. na przedpolu tychże umocnień na kilka zimowych miesięcy ustabilizował się front wschodni i toczono tu długotrwałe walki pozycyjne. W styczniu 1945 roku większość fortyfikacji została opuszczona bez walki.

Naszym oczom ukazuje się kopuła pancerna. / Fot. Jola PaczkowskaJesteśmy już w Bakałarzewie, nie widzimy żadnej informacji dotyczącej bunkrów, więc pytamy dziewczynkę wracającą ze szkoły o drogę. Patrzy na nas jak na przybyszów z kosmosu. Nie wie. Jest tablica. Skręcamy w polną drogę, mijamy pagórek, na którym wypasa się stado krów. Dojeżdżamy. Naszym oczom ukazuje się kopuła pancerna - ckm typu 20P7, dwukondygnacyjnego schronu dowódcy odcinka Regelbau 113d - jak się później dowiemy.

Regelbau 113 jest to duży schron bojowy, wyposażony w dwa ciężkie karabiny maszynowe MG 34 umieszczone w zamontowanej na stropie kopule bojowej typu 20P7. Oprócz centralnego ulokowania w terenie, obiekt ten posiadał również większą ilość pomieszczeń socjalnych w stosunku do pozostałych schronów, co pozwalało na zakwaterowanie w nim 26 żołnierzy lub przeznaczenie pomieszczeń do celów sztabowych. Zamontowana na stropie zmodernizowana kopuła bojowa 20P7 pozwalała na okrężną obronę wokół schronu w sektorze 360 stopni.

Łącznie schron bojowy typu 113 posiadał wewnątrz 10 pomieszczeń o następującym przeznaczeniu:

Spoglądamy na wieże kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie. / Fot. Jola Paczkowskakondygnacja I:
- przedsionek
- śluza gazoszczelna
- pomieszczenie pogotowia bojowego
- pomieszczenie dowódcy
- izbę bojową
- pomieszczenie amunicyjne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Agata
  • Agata
  • 06.08.2011 23:58

I ja dziś przekonałam się na własne oczy jak to wygląda. Pan Andrzej opowiada ciekawie i barwnie. Dla mnie to była ciekawa przygoda, oglądanie bunkra wewnątrz, podziwiam ludzi z pasją. Trochę zawstydził mnie p. Andrzej - przyjechał ze Sląska,a ja mieszkam tu tyle lat i niewiele wiem o tym terenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Zamojcin
  • Jerzy Zamojcin
  • 22.10.2010 07:29

Ja tez tam byłem w tym roku-obiekt i Pan przewodnik godni zobaczenia i wysłuchania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.07.2010 19:26

Ha i ja też jestem pasjonatką tego typu wycieczek:) Dokładnie tydzień temu miałam okazję zwiedzac wyżej omawiany schron i owy "enigmatycznie mówiący" Ślązak okazał się niesamowitym człowiekiem pani Jolu!!!Proszę sobie wyobrazic, że wykupił ten kawałek ziemi z bunkrem i faktycznie urządził w nim (i urządza nadal...)małe muzeum z przeróżnymi eksponatami z tamtego okresu. Za jedyne 5 zł/osoby oprowadza po bunkrze i "sprzedaje" wspaniałe wiadomości dotyczące tego miejsca (a facet ma niesamowitą wiedzę!). Ubolewa nad brakiem dotacji finansowych tego typu miejsc, ale małymi kroczkami ratuje historię i widac w nim tę ogromną pasję, którą żyje (z rodzinką, w campingu, notabene... tuż przy bunkrze)! Polecam wszystkim to miejsce i rozmowę z tym niesamowitym Ślązakiem, który swe życie przeniósł w tak odległe miejsce:)))Pozdrawiam!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jolu
- Ślicznie opisała pani swoją wycieczkę do bunkrów w Bakałarzewie.
Przeglądałem również zdjęcia z bunkrów którą wystawiła Pani Maria Wilanowska:
link
Dostrzegałem że Pani jest z Lubuskiego i podejrzewam że ze bunkry w Boryszynie i Kaławie będą niedaleko Pani.
Bunkry te należą do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień na Pojezierzu Łagowskim.
Pozdrawiam Panią serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale sie rozszalały..normalnie, przepychanka ;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę. Dziewczyny też się interesują bunkrami (schronami), Wojtku.
Beato Sz. :) - Wilczy Szaniec był inspiracją. ;)
Beato S. :) - czytam, że schron to obiekt fortyfikacyjny typu zakrytego, inaczej "bunkier"- nazwa potoczna, nieużywana w fachowej terminologii znawców fortyfikacji, (niem. Bunker). http://pl.wikipedia.org/wiki/Fortyfikacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się z Małgosią - także lubię bunkry :) Na te w Bakałarzewie natknęłam się 2 latka temu - i bardzo się cieszę Jolu, że o nich napisałaś :) Jeśli jeszcze nie widziałaś, to zachęcam do zwiedzenia bunkrów Hitlera w Gierłoży ! I to koniecznie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kobiety lubią bunkry, sama o nich pisałam, zwiedzać też lubię :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kobieta i bunkry? Dosyć rzadko spotykane połączenie.Zaimponowałaś mi, Jolu.Militaria to jeden z moich koników. A info bardzo ciekawe.(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ty, Jarku, znasz te miejsca lepiej, ja odkrywam. :)
I przyznam, że choć tu: http://www.bunkry.pl/ mam bliżej - nie widziałam. ;) Wiele przede mną jeszcze.
Stańczyki prywatne? Nie zauważyłam. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.