Facebook Google+ Twitter

Bunt strażników miejskich

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-10-08 10:12

- 300 zł tak - za pracę, nie za bieganie! - skandowała kilkunastoosobowa grupa strażników miejskich na teście sprawnościowym zorganizowanym dla nich w sobotę i wczoraj w hali Społem. I do sprawdzianu nie przystąpili, podobnie jak wielu ich kolegów.

Jedni strażnicy miejscy w pocie czoła zaliczali test sprawnościowy, a inni w ogóle, na znak protestu, odmówili przystąpienia do niego. / Fot. Express IlustrowanyJedni strażnicy miejscy w pocie czoła zaliczali test sprawnościowy, a inni w ogóle, na znak protestu, odmówili przystąpienia do niego. Funkcjonariusze protestowali w ten sposób przeciw decyzji prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, który tylko najsprawniejszym strażnikom podniesie pensję o 300 zł brutto.

- Wielu naszych kolegów nie mogło przystąpić do testu z powodów zdrowotnych - mówi mł. strażnik Sebastian Żuraw. - A co z koleżankami, które zaszły w ciążę?

Szefowie SM odparowują argumenty protestujących.
- Zakład pracy nagradza pewną umiejętność - mówi Waldemar Walisiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Łodzi. - Jeśli zdecydujemy się płacić dodatek strażnikom posługującym się biegle jakimś językiem obcym, to też będzie to dyskryminacja? Osoby, które nie mogły przystąpić do testu z powodów zdrowotnych, a są wartościowymi pracownikami, będziemy nagradzać w inny sposób.

Czy zbuntowani zostaną ukarani?
- Każdy ma prawo wyrażać swoją opinię, więc wobec protestujących nie będą wyciągnięte żadne konsekwencje - zapewnia Waldemar Walisiak.

Egzamin był rozłożony na dwie raty - w sobotę wzięło w nim udział 14 osób, w niedzielę 11. Uczestnicy startowali w czterech konkurencjach: biegu krótkim, po tzw. kopercie, rzucie piłką lekarską, robieniu brzuszków i biegu na 1000 m (kobiety na 800 m). Wymagane wyniki były różne w zależności od wieku zdających i płci. Ci, którzy podchodzili do testu, na ogół zdawali - o 300 zł miesięcznie wzbogacą się 24 osoby.

- Nie potrzebowałem intensywnego treningu, bo utrzymuję sprawność fizyczną, pracując na działce i jeżdżąc na rowerze. Przygotowywałem się jedynie do biegu na 1000 m - mówi st. inspektor Dariusz Gałązkiewicz, który na "kopercie" miał o 2,5 s lepszy czas, niż było to wymagane.

Tylko jedna osoba oblała test, ale będzie mogła się poprawić. Druga tura egzaminu odbędzie się 27 i 28 października. Ile osób do niego przystąpi - nie wiadomo. Strażników miejskich jest 290. Ich przełożeni spodziewają, że w kolejnym teście weźmie udział ok. 170 z nich.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.