Facebook Google+ Twitter

Bunt w pociągu

W ciągu najbliższych kilku lat cała obecna klasa polityczna może stracić pracę. Za sprawą... amatorów.

Kononowicz, Partia Kobiet, Partia Piratów, Komitet Wyborczy Krasnali i Gamoni. Polityczne dziwadła? Nie - moim zdaniem to zapowiedź rewolucji na scenie politycznej, która czeka nas już wkrótce. Na zachodzie Europy już się zaczęło. Sukcesy skrajnej prawicy kontra sukcesy zielonych i lewaków. Im bardziej poprawnie polityczni są europejscy politycy po 50-tce, tym bardziej agresywni są wszelkiej maści ekstremiści. My Polacy lubimy obwiniać się o wszelkie grzechy prawdziwe i urojone. Ale naprawdę poziom rasistowskiej agresji na polskich stadionach to ułamek tego co dzieje się we Włoszech. Można ubolewać na kibolami i zwolennikami skrajnej prawicy. Można rozbijać lewackie manifestacje przy pomocy policji. Nie rozwiązuje to jednak problemów i przyczyn tych zjawisk.

Ktoś jednak zapyta - czemu wrzucam Partię Kobiet i rzymskich nazistów do jednego worka... Fakt, niewiele mają wspólnego. Bardzo niewiele. W zasadzie mają tylko jedną wspólną cechę: niechęć i rozczarowanie działaniami dotychczasowych polityków, partii, elit. Partia Kobiet to odpowiedź na stałe lekceważenie przez polityków spraw rodziny. Nie chcę oceniać, czy program ma słuszny, czy nie. Jednak po sondażach widać że PK ma swój elektorat.

W tym tygodniu media doniosły o powstaniu w Polsce... Partii Piratów. Takie partie istnieją już w wielu krajach Europy (tak twierdzą dziennikarze). Co jest "spoiwem ideologicznym" PP? Walka o wolny internet i wymianę plików w internecie. Drobiazg? Może dla polityków. Bo od kilku lat miliony młodych ludzi prowadzi dyskusję o internetowym piractwie, o zakresie praw autorskich, o prawie do wolności (przez nich tak postrzeganej). I w tym czasie żaden znaczący polityk nie powiedział w tej sprawie NIC. Mamy więc w efekcie Partię Piratów... I "poważnych" polityków, którzy rojąc o podsłuchach, immunitetach, spec-służbach i politycznych hakach, nie widzą czym naprawdę żyją Polacy.

Mamy fenomeny: Kononowicza, Krasnali i Gamoni (komitet wyborczy w Warszawie, którego kandydat wygrał z tego co pamiętam z prominentnym politykiem LPR). Mamy wreszcie dramatycznie niską frekwencję w kolejnych wyborach. To tzw. bunt pasażerów w pociągu. W USA opisali to zjawisko socjologowie. Wyborcy są traktowani jak pasażerowie pociągu. Wybór mają tylko na stacji (wybory). Potem wsiadają do pociągu i nie mają wpływu na szybkość jazdy, liczbę przystanków, ba, czasem nawet kierunek jazdy się zmienia.

Teraz w pociągu wrze. Bo maszyniści nie dość, że jadą jak chcą to mówią w niezrozumiałym języku bełkotu politycznego. Bo politycy zajmują się sobą, a nie realnymi problemami.
Dobrze to czy źle? Cieszy mnie alternatywa dla starego układu. Niepokoi całkowita anonimowość nowych ruchów. Bo nie wiem, czy Partia Piratów to liberałowie chcący wolności w sieci, czy socjaliści, którzy uważają, że im "coś się należy". Domyślam się, co aktywistki Partii Kobiet myślą o zakazie aborcji. Nie wiem, jaki mają pogląd w sprawie np. obniżki składek emerytalnych, czy budowy płatnych autostrad. Po czynach ich zapewne poznamy. Ale czy wtedy będą czymkolwiek różnić się od obecnych elit?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

"Bo politycy zajmują się sobą, a nie realnymi problemami." Pozwolę sobie na moderację przywołanego fragmentu. Realia są takie, że większość aktywnych Polaków - nie tylko politycy - zajmuje się sobą, jak i przeróżnymi pierdołami, nieistotnymi, nie mającymi wpływu, na uładzenie, na poprawę uwarunkowań sprzyjających rozwojowi, a tym samym wzrostowi zatrudnienia, jak i swawoli ukrócenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2008 10:52

Doskonały tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.12.2007 12:10

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie wiem, średnio do mnie tekst przemawia. Mam wrażenie, że rozumowanie budowane na dość kruchych podstawach, a przynajmniej nienajlepiej wyłożone. "Sukcesy skrajnej prawicy kontra sukcesy zielonych i lewaków." - cóż to za sukcesy? Mam wrażenie, że ich skala nie jest powalająca. "Im bardziej poprawnie polityczni są europejscy politycy po 50-tce, tym bardziej agresywni są wszelkiej maści ekstremiści." - choć tu w sumie zgoda, tyle że nie do końca, bo lewicy poprawność polityczna się jak najbardziej podoba - powiedziałbym raczej, że przesunięcie się głównych partii do centrum powoduje odrodzenie i nasilenie się populizmów. "Nie rozwiązuje to jednak problemów i przyczyn tych zjawisk." - które można różnie interpretować. "Partia Kobiet to odpowiedź na stałe lekceważenie przez polityków spraw rodziny." - no a rzymscy naziści to odpowiedź na co, bo nie zostało wyjaśnione?... ;) "Bo politycy zajmują się sobą, a nie realnymi problemami." - frazes :). "Cieszy mnie alternatywa dla starego układu." - jak ją dostrzegę, to może mnie też ucieszy. "Niepokoi całkowita anonimowość nowych ruchów." - ale czy partia musi stanowić całościową ofertę dla wszystkich? Przecież może równie dobrze reprezentować jakąś grupę interesów/wpływu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykro mi, że ma pan tak niskie zdanie o moich komentarzach.
Wyżej nie podałem żadnych argumentów, bo nie krytykowałem tekstu, tylko to jedno słowo. Chodzi mi o zdania: "Sukcesy skrajnej prawicy kontra sukcesy zielonych i lewaków" oraz "Można rozbijać lewackie manifestacje przy pomocy policji", w których użyto słowa, które jest uważane za obraźliwe. I zawsze będę przeciwko używaniu takiego słownictwa protestował, tak jak będę protestował przeciwko używaniu słów "pedał" czy "czarnuch".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzież owo lewactwo? Gdzie się go doszukałeś? Artur zasygnalizował istniejący na polskiej scenie politycznej problem. Diagnozy i recepty nie podał, bo też nie to jest celem felietonu.
Krytykujesz (onetową modą!) i nic z tej krytyki nie wynika. Podaj jakieś argumenty. Pomilcz przez chwilę po przeczytaniu tekstu, napij się słodkiej herbatki, pomyśl i wtedy wystawiaj cenzurki! Argumentacja jaką przedstawisz do swojej tezy będzie - głęboko w to wierzę - godna miejsca, w którym piszesz mądre, dobre artykuły i żenujące komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Yyy... "lewactwo"? :|

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.