Facebook Google+ Twitter

Burmistrz odmówił założenia nowej szkoły

Uczniowie z Jasionnej, gmina Błaszki (woj. łodzkie), na dwa dni przed pierwszym dzwonkiem dowiedzieli się, że nie będą mieli gdzie iść do szkoły.

 / Fot. ScreenBłaszkowscy radni decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Jasionnej podjęli już dawno. Jak tłumaczył burmistrz Krzysztof Stępiński w wywiadzie dla Radia Centrum - "W szkole uczy się 30 uczniów. Z perspektyw demograficznych, które urząd posiada, wynika, że w 2013 roku w tej szkole będzie tylko 17 uczniów. Podjęliśmy uchwałę o likwidacji. W ten sposób teraz realizujemy uchwałę z 2000 roku o restrukturyzacji bazy oświatowej w gminie. Szkoła Podstawowa w Jasionnej przestanie istnieć z dniem 31 sierpnia".

Z decyzją radnych nie zgodzili się rodzice, którzy podjęli walkę o szkołę. Nie znajdując zrozumienia w gminie, zwrócili się z prośbą do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, o utworzenie szkoły katolickiej w Jasionnej. Stowarzyszenie przedłożyło gminie wymaganą dokumentacją i wydawało się, że rodzicom udało się uratować szkołę. W związku z tym, że szkoła znajduję się w zabytkowym dworku, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu zasygnalizowała pewne nieprawidłowości, które Stowarzyszenie zadeklarowało się usunąć po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi Delegatura w Sieradzu.

Jednak burmistrz w dniu 25 sierpnia 2008 r, wydał zaskakującą decyzję w której czytamy - ”Postanawiam odmówić Stowarzyszeniu Przyjaciół Katolickich z siedzibą w Częstochowie przy ul. Okólnej 13 zezwolenia na założenie z dniem 1 września 2008r. publicznej szkoły podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym”. Swoją decyzję burmistrz oparł na opinii straży pożarnej, która wskazywała co należy w budynku zrobić by był on bezpieczny pod względem zagrożenia pożarowego.

Zadziwia fakt, że do tej pory szkoła funkcjonowała w tym dworku pod czujnym okiem organu prowadzącego i straż nie miała żadnych uwag. Gdy szkoła miała być prowadzona przez Stowarzyszenie nagle budynek nie nadaje się na szkołę. Widać w powiecie sieradzkim straż pożarna ma dużo do powiedzenia. Między innymi dzięki jej wytężonej pracy zlikwidowano internat dla dzieci niepełnosprawnych we Włyniu, który też nagle nie nadawał się na internat - a przez wiele lat nikt nie zauważał nieprawidłowości.

Pomimo decyzji burmistrza, o której rodzice i dzieci dowiedzieli się na dwa dni przed pierwszym dzwonkiem, nikt w Jasionnej nie ma zamiaru się poddać. W piśmie skierowanym przez Radę Rodziców
na ręce burmistrza czytamy m.in - ”Domagamy się cofnięcia Pana decyzji, gdyż negatywna decyzja Pana na dwa dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, oparta tylko na opinii Straży Pożarnej jest według nas krzywdząca i bezpodstawna. Ośmielamy się sądzić,iż na decyzję Pana miały wpływ naciski osób trzecich, a nie dobro naszych dzieci”.

Rodzice zdecydowali, że nie pozwolą władzom gminy Błaszki zniweczyć ich ciężkiej pracy i 1 września rozpoczynają wraz z dziećmi akcję protestacyjną w szkole. Prawie 30 uczniów z Jasionnej i okolic, nie rozpocznie nauki w szkole podstawowej, dopóki burmistrz nie cofnie swojej decyzji.

CZYTAJ TAKŻE: Rodzice okupują szkoły na Warmii i Mazurach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Cóż... z jednej strony szkoda dzieci... Z drugiej - przecież władza, która chce zlikwidować tę szkołę nie tak dawno była wybrana w demokratycznych wyborach... kto wie czy nie przez rodziców dzieci, które teraz skazuje się na dojazdy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z likwidowaniem szkół jest kontrowersyjna sprawa. Z jednej strony z punktu widzenia uczniów i ich rodziców to coś złego, z drugiej - pod względem ekonomicznym, utrzymywanie szkoły dla kilkunastu osób rzeczywiście staje się nieopłacalne.

W tej konkretnej sprawie najbardziej bulwersujący wydaje mi się nie sam fakt zlikwidowania szkoły, ale to, że ostateczna decyzja burmistrza zapadła tak późno (25 sierpnia).

Btw, przydałaby się jeszcze w artykule informacja, do jakiej najbliższej szkoły będą musieli uczęszczać uczniowie, jeśli ich protest się nie powiedzie decyzja nie zostanie zmieniona?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczęściarze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.