Facebook Google+ Twitter

Burmistrz Ursynowa wybuduje mauzoleum ofiar katastrofy smoleńskiej?

Gaj Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej chce stworzyć burmistrz Ursynowa. Zlokalizowany zostałby niedaleko skrzyżowania al. Wilanowskiej z Doliną Służewiecką w Gucin Gaju.

Kościół św. Katarzyny / Fot. Alina Zienowicz Ala z/Licencja CC 3.0Miejsce nawiązywałoby do antycznych wzorców. "Każdy z pasażerów tragicznego lotu miał dominującą cechę, której można by przypisać antyczną formę" - mówi Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i dodaje, że jego pomysł wesprą członkowie zarządu dzielnicy, wywodzący się z PiS.

Burmistrz chce, by oprócz urn czy obelisków w gaju znalazła się też świątynia dumania, kolumna dorycka czy akwedukt. Jak stwierdza, wpadł na ten pomysł w związku z fiaskiem rozmów dotyczących pomnika w centrum Warszawy.

Zwolennikiem takiej formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej jest ks. prałat Józef Maj z parafii św. Katarzyny. Do tej ostatniej należy grunt, na którym mauzoleum miałoby stanąć. Pomysł podoba się też posłowi Karolowi Karskiemu z PiS, który widzi w nim nawiązanie do tradycji węgierskiej. Sebastian Wierzbicki z SLD, również nie ma - według Guziała - nic przeciwko - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że najpierw chce zobaczyć projekt. I dodała, że konserwator zabytków może być sceptyczny wobec wszelkich replik.

Katakumby w Gucin Gaju były w okresie Stanisława Kostki Potockiego prawdopodobnie miejscem spotkań loży wolnomularzy. W połowie lat 90. wpisano je, jako cmentarz do rejestru zabytków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Alojzy Konopiecki
 • Alojzy Konopiecki
 • 10.07.2011 14:58

Zazdrość ci cztery litery ściska najwyraźniej, bo ciebie von Orlovsky, nikt nie będzie czcił, bo sam nigdy nic nie osiągnąłeś, no może poza wątpliwej jakości doktoratem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompletny absurd, czczenie zwykłych ludzi, którzy nic wielkiego nie zrobili i niczego nie poświęcili dla idei (pewnie większość z nich była karierowiczami), tylko dlatego że zginęli w wypadku (losowym, komunikacyjnym) a nie zmarli ze starości czy w wyniku choroby... Po za tym całkowicie irracjonalnym jest nagłe zapomnienie o ich wadach i błędach (które się samemu wcześniej im wytykało), i postrzeganie ich nagle, tylko dlatego że już nie istnieją, w samych superlatywach...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cogburn
 • Cogburn
 • 06.07.2011 15:21

a co wam przeszkadza to mauzoleum, nie ogarniam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Circus Maximus nie zostanie tam otworzony?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc2214
 • Gerard Stenc2214
 • 06.07.2011 01:26

Pan Rafał sadzi rajconalnie-chodzi o sprzeczność!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota Walkowiak
 • Dorota Walkowiak
 • 06.07.2011 00:21

Panie Autorze, nigdy takiego artykułu - takiego Mont Ewerestu nierzetelności bym się po Panu nie spodziewała. Dlaczego wprowadza Pan czytelników w błąd?
Przecież burmistrz Ursynowa wcale nie chce STWORZYĆ gaju pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w Gucim Gaju. On chce odtworzyć XIX - wieczny zabytek Warszawy i poświęcić go ofiarom katastrofy, dedykując poszczególne jego elementy (rzeźby, sarkofagi, drzewa) osobom które zginęły w Smoleńsku. To coś zupełnie innego niż to co Pan pisze. Wstępny zamysł przewiduje też nowe elementy parku w stylu XIX - wiecznym, ale wiadomo, że takie rzeczy uzgadniane są z konserwatorem zabytków, więc nic dziwacznego tam nie powstanie. Przewiduje się przy każdej odtworzonej rzeźbie tabliczkę z napisem komu jest poświęcona. Uważam, że to wspaniały pomysł, godny najszerszego poparcia. http://eela1.blox.pl/2009/02/Gucin-Gaj.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof.
 • Krzysztof.
 • 05.07.2011 21:17

Farsa. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysztof laszek
 • krzysztof laszek
 • 05.07.2011 19:22

psichika po pisie zatacza wieksze kolo to jest oglupianie narodu KL

Komentarz został ukrytyrozwiń

SAMI WYBRALIŚCIE

podziwiajcie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
 • re
 • 05.07.2011 13:31

Nich jeszcze przemianuje Ursynów na Plac Czerwony,bedzie komplet.
Mauzoleum Katastrofy...to chyba będzie mauzoleum upamietniające głupote,niekompetencję i bylejakość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.