Facebook Google+ Twitter

Burza po publikacji "Listy rowerowych głupków"

Mój tekst "Lista rowerowych głupków" wywołał ożywioną dyskusję na forum "Gazety Wrocławskiej". Najbardziej zaciekawił mnie zarzut wyzywania ludzi w tekście.

Dyskusja dotyczyła mojej krytyki rowerzystów, do których - jak jasno wynika z tekstu - należę i ja. Czasami jadę, czasami obserwuję ich jako piesza. Mam też doświadczenie swoich własnych błędów i wątpliwości - poruszanie się rowerem wśród pieszych i samochodów nie jest łatwe. Obserwacje opisałam w krótkim tekście o swobodnej formule. W Wiadomosciach24 znajduje się tym adresem.

Dzisiaj okazało się, że został skopiowany do "Gazety Wrocławskiej". Tam jest oczywiście w innym otoczeniu i jest traktowany jako poważny tekst publicystyczny. Przeczytałam część komentarzy. Nie wszystkie - bo jest ich sporo. Znalazłam mnóstwo wartościowych uwag merytorycznych. Świadczą o tym, że pewnych przepisów drogowych nie da się jasno zinterpretować i wyegzekwować. Dziękuję wszystkim za te uwagi, bo po prostu dowiedziałam się więcej na temat komunikacji rowerowej i czułych punktów jej uczestników. Z ankiety zamieszczonej obok wynika, że zdaniem 80 proc. czytelników rowerzyści nie jeżdżą bezpiecznie.

Czytaj też: Komentuj. Nie obrażaj!

Z ust kilku komentatorów padł zarzut, że ja w moim tekście wyzywam ludzi. Gdybym sama czytała emocjonalny tekst rowerzystki o samych rowerzystach, nie pokusiłabym się o taką interpretację. Chodziło o termin "głupek" [tak określiłam typ rowerzysty], a także zdanie: "my rowerzyści też często zachowujemy się jak idioci". W takim tekście pozwoliłam sobie na ich użycie, zwłaszcza że obok nie używałam nazwisk (jak np. różni uprzejmi komentatorzy wypowiadający się pod moim adresem). W tej konkretnej sytuacji z zarzutem się nie zgadzam. Mam jednak wrażenie, że to szerszy problem: poziom dyskusji w mediach sięgnął widocznie takiego poziomu, że już nikt nie wgłębia się w kontekst, ale po prostu pewnych terminów spotykać nie chce. I w tym sensie zarzut jest dla mnie, jako piszącej, ważnym sygnałem ze strony odbiorców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Moderatorowi.

Iść za ciosem nie zamierzam. Wystarczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.