Facebook Google+ Twitter

Businesswoman Gejsha

Obraz Japonii lat 30. ubiegłego stulecia w oczach dziewięcioletniej dziewczynki, czyli smutek i cierpienie a szczęście i sława - recenzja książki "Die Geisha" Arthura Goldena.

 / Fot. Ryszard UrychJaponia lat 30. Dziewięcioletnia Chiyo mieszka ze starszą siostrą Satsu, ciężko chorą matką i starym ojcem w małej wiosce rybackiej Yoroido. Pewnego razu dziewczynka poznaje właściciela fabryki ryb Tanaka Ichiro z pobliskiego miasteczka. Chio liczy, że Tanaka zaadoptuje dziewczynki i że w ten sposób poprawi się byt jej i ich całej rodziny. Ale ten uzgadnia z bardzo starym ojcem jedynie transakcję sprzedaży obu dziewczynek do bogatego tradycją Kioto.

Chiyo, z uwagi na piękne szaro-niebieskie oczy, zostaje sprzedana do domu Gejshy - japan. Okiyo. Natomiast nieco starsza siostra do domu schadzek jako prostytutka, już w innej, odległej części miasta.

Chiyo ciężko przeżywa oderwanie od rodziny i utratę kontaktu ze swoją siostrą Satsu. Jednakże w domu Geishy - Okiyo, gdzie rej wodzi "matka" i "cioteczka" panują niewolnicze warunki pracy, dziewczynce nie wolno wychodzić na zewnątrz bez pozwolenia. Przypadkiem od Gejshy tegoż Okiyo - Hatsumomo dziewczynka dowiaduje się o losach siostry. Wspólnie więc planują ucieczkę...

Tym samym jednak Chiyo pokrzyżuje swoje plany życiowe, które miała wobec niej "matka", ażeby dziewczynkę nauczyć rzemiosła kulturowego Gejshy. Dziewczyna na wiele lat będzie służącą w Okiyo. Jej jedyną koleżanką do zwierzeń będzie inna panienka , która ze względu na dyniowaty owal twarzy, nazywana będzie: "dyniowagłówka".

Tak dzieje się do czasu aż Tanaka przyśle wraz z listem prochy jej umarłych rodziców; od tej pory dziewczyna szuka sposobu, ażeby powrócić do nauki zawodu Gejshy i w ten sposób polepszyć swój los, który spotkał ją w życiu.
W końcu i do niej uśmiechnie się szczęście, gdy spotka na swej drodze na moście Iwamura Ken dyrektora dużej firmy Osaka Elektronic. Oczarowany szaro- niebieskimi oczami dziewczynki, pełnymi łez - dyrektor postanawia odmienić smutne życie dziewczynki, i...

Pewnego razu do matki do ich Okiyo przychodzi sławna Gejsha Mameha - san, ażeby uzgodnić z "matką" warunki na jakich Mameha chce zająć się wychowaniem i nauką Chiyo na prawdziwą gejshę! Ambitna młoda dziewczyna w lot pojmuje nowe nauki oparte na kulturze i tradycjach kraju kwitnącej wiśni. Wkrótce też zdobywa sławę i wielkie uznanie w Gion jako nowa gejsha o imieniu Sayuri.

W domu "matki" Okiyo od lat trwało poniżanie dziewczyn przez gejshe domu: Hatsumomo. Teraz Sayuri na podobnych warunkach, już pod ochroną Mamehy podejmuje walkę o sławę i adopcję jako córka matki, wobec Hatsumomo i jej podopiecznej "dyniowejgłówki" w Gion.

Hatsumomo bezlitosna i mściwa, ostatecznie przegrywa. Ponieważ system feudalny, który zmusił kobiety do tej nieludzkiej walki o karierę i uznanie jako gejshe w Gion, nie zna litości wobec słabszego! Lub mniej ambitnego.

Ale i Sayuri w walce o karierę i uznanie w Gion, w kontaktach o naturze erotycznej z mężczyznami - którzy mają jej tę drogę do sławy i kariery umożliwić - za cenę wyższego prestiżu społecznego - będzie się wielokrotnie kaleczyć fizycznie i psychicznie, do granic wytrzymałości duchowej! Unieszczęśliwiając się miernym wyborem swoich "danna" - mężczyzn, tzw.: "mężów gejshy", a jednocześnie swoich sponsorów w karierze w Gion.

Zwłaszcza jej znajomość i wieloletnia przyjaźń z Nobu - przyjacielem dyrektora i współwłaścicielem firmy Osaka Elektronic będzie niezwykle mocno ranić serce ambitnej gejshy.

Autor książki z niezwykłą drobiazgliwością ale i wyczuleniem na krzywdę i uczucia ludzkie, zwłaszcza kobiet - z wielkim artystem i kunsztem pióra wprowadza czytelnika w tajniki życia i obyczajowości Japonii lat trzydziestych do czasu wybuchu II Wojny światowej i krótko potem. Nie byłoby to możliwe, gdyby autor sam nie przeżył wiele lat w Japonii i nie spotkał na swej drodze życia Gejshe z "życia wzięte", które prowadziły go za rękę w obyczajowości i tradycjach kraju kwitnącej wiśni.

Z wejściem Amerykanów w czasie II Wojny światowej do Japonii, skończy się także dalsza kariera Sayuri jako Gejsy w Kioto, w Gion.
Marzenia małej dziewczynki o "dyrektorze" - jej miłości życia - skończą się boleśnie, ale skończą się... happy endem! Wbrew intrygom "dyniowejgłówki" która okazała się lepszą uczennicą w dziele zła u Hatsumomo, aniżeli przyjaciółką Sayuri.

Zaś Sayuri, zaadoptowana przez matkę, zerwie węzły niewolnicze, które jeszcze w Gion uzależniały ją wobec tej kobiety. I wyjedzie już na zawsze z Japonii obok swojej miłości życia - dyrektora , do Nowego Yorku. Tam odzyska siły i odżyje na nowo wśród japońskich emigrantów - jakże jej doskonale znanych w ich mentalności z całego Kioto i innych okolic Japonii lat 30 - tych. Mężów kultury i biznesu - jak i ona sama.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Yvetto książka ta została także sfilmowana; a więc znajdziesz ją także w odcinkach na You Tube. Samą książkę proponuję poszukać także w internecie. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wdzieczny temat do czytania oraz pisania o Japoni, zainspirowala mnie ta ksiazka, tylko jak ja mozna nabyc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Isabello serdecznie za uzupełniający komentarz do artykułu! Dziękuję także Redakcji link za szybkie ustawienie artykułu w serwisie. Książkę tę kupiłem u znajomego sprzedawcy na Cmpus Universytetu przy Dammtorze w Hamburgu. Pewnie i w polskich antykwariatach - jak się dobrze poszuka, książkę tę można będzie odnaleźć.
"Memoirs of a Geisha" bo taki jest tytuł oryginału amerykańskiego została sfilmowana! Fragmenty fimu znaleźć można także na You Tube. Polecam i raz jeszcze dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło Andrzeju, że przypomniałęś o tej książce. Znam tą książkę, to bardzo poruszająca historia bardzo ciekawie napisana. W Polsce też była wydana, ale trudno chyba dostać, bo nakład już dawno był wyczerpany.
To niezwykła opowieść, była głośnym literackim debiutem amerykańskiego pisarza Arthura Goldena. Autor posiadał bogatą wiedzą historyczną i obyczajową o Japonii.
Ciekawie opisana edukacja gejszy: naukę tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki nakładania makijażu i układania włosów, nalewania sake. To niezwykły świat, świat gejszy, gdzie dziewictwo jest towarem sprzedawanym na licytacji. Pokazana Japonia lat 30. Kraj w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn. A miłość jest tylko marzeniem i iluzją.
Warto przeczytać, porusza do głębi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.