Facebook Google+ Twitter

Buski Festiwal Muzyczny zawitał do Wiślicy

Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju stały się koncerty w pobliskiej Wiślicy, w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Nie inaczej było w środę, 7 lipca.

Chór Resonans con tutti i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej. / Fot. Krzysztof KrzakWiślicka bazylika posiada znakomitą akustykę, o czym mogli się przekonać melomani szczelnie wypełniający świątynię podczas kolejnego koncertu w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. K. Jamroz. Głównym dziełem prezentowanym w Wiślicy była "Messa di Gloria" Giacomo Pucciniego z końca XIX wieku. Tytuł jest trochę mylący, bowiem Puccini skomponował tak naprawdę pełną mszę, zawierającą poza Kyrie i Gloria także Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei. Twórca napisał ją na orkiestrę, chór, bas, baryton i tenor.

W wiślickiej prezentacji wzięli udział: Adam Zdunikowski (tenor), Adam Kruszewski (baryton), chór Resonans con tutti oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Trudno wyróżnić szczególnie któregoś z wykonawców, bo wszyscy sprostali swemu zadaniu wprost rewelacyjnie. Jednak moim zdaniem, pierwsze skrzypce w wykonaniu dzieła Pucciniego grał zabrzański chór Resonans con tutti doskonale przygotowany przez Marię Kroczek i Waldemara Gałązkę. Aż trudno uwierzyć, że do takiej perfekcji może dojść zwykły szkolny chór (ten bowiem powstał 40 lat temu jako chór IV LO w Zabrzu, a założył go Norbert Grzegorz Kroczek). Już dawno nie słyszałem tak doskonale brzmiącego chóru. Towarzyszyła mu rewelacyjna 60 - letnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu, która powstała jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Ach, ta śląska tradycja muzykowania!Adam Kruszewski,Adam Zdunikowski i dyrygent Sławomir Chrzanowski. / Fot. Krzysztof Krzak

Adamowie: Kruszewski i Zdunikowski, to uznani w Polsce i za granicą śpiewacy, na co dzień występujący w Teatrze Wielkim w Warszawie. Są laureatami wielu nagród w konkursach śpiewaczych, a występem w Wiślicy potwierdzili swoją mistrzowską klasę wykonawczą. Mając do czynienia z takimi artystami, trudno się dziwić, że publiczność nie domagała się bisu i długo nie chciała wypuścić wykonawców z bazyliki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* Dziękuję za kolejną relację z festiwalu o światowej renomie. Dzięki Tobie wiemy co się tam dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.