Facebook Google+ Twitter

Busko - Zdrój: Festiwal w hołdzie Krystynie Jamroz

Za tydzień, 2 lipca 2011 roku, rozpocznie się w Busku - Zdroju XVII już Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, wybitnej sopranistki, która przyszła na świat w tym znanym kurorcie i tu rozpoczęła swoją karierę artystyczną. Festiwal zorganizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury potrwa do 9 lipca, a melomani będą mieli w czym wybierać.

Plakat XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju. / Fot. www.bsck.busko.plKoncert inaugurujący tę imprezę rozpocznie się o godzinie 19 w sali BSCK spektaklem operetkowym "Wesoła wdówka" Franza Lehara w wykonaniu Teatru Muzycznego w Gliwicach. Przedstawienie wyreżyserowała Marta Sartova, scenografię opracowała Tatiana Kwiatkowska, choreografię - Zofia Rudnicka, orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a główne partie wokalne zaśpiewają: Anita Maszczyk i Michał Musioł.

W drugim dniu festiwalu z muzyką będą mogli obcować nie tylko mieszkańcy i kuracjusze w Busku, ale i w innych miejscowościach. W kościele w Glinianach odbędzie się koncert "Ave Maria w muzyce" (początek: godz. 12), z udziałem Wiesława Ochmana, Anny Karasińskiej, Magdaleny Idzik i Roberta Grudnia. Natomiast w kościele pw. świętych Piotra i Pawła w Stopnicy zaprezentowana zostanie "Muzyka od baroku do muzyki cerkiewnej" w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Accademia dell'Arcadia", Joanny Klisowskiej i Chóru z Kaliningradu. Zaś w pałacu w Kurozwękach wystąpią m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Artur Jaroń (dyrektor artystyczny buskiego festiwalu).
W samym Busku zaplanowano na 3 lipca dwa koncerty: "Chorał gregoriański i jego inspiracje w muzyce" (w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wystąpi Chór Filharmonii Ślaskiej pod dyrekcją Janusza Wolanina) i recital Grzegorza Turnaua z zespołem (początek koncertu w BSCK o godz. 20).

W poniedziałek od godz. 15 w parku zdrojowym grać będzie Salonowa Orkiestra Zdrojowa, a o godz. 20 w sali widowiskowej BSCK "Klasycznie i z humorem" zaprezentuje się "Grupa MoCarta", którą przy fortepianie wspomagać będzie Artur Jaroń.

Wydarzeniem XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju będzie z pewnością koncert fortepianowy Ingolfa Wundera z Austrii, laureata II nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Zagra on 6 lipca o godz. 20 z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.

Z innych koncertów warto polecić występ Państwowego zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", który wystąpi na Scenie Letniej 7 lipca o godz. 21; recital zwycięzcy programu "Mam talent", Marcina Wyrostka z zespołem "Tango Corason Quintett" (8.07., godz. 19 w sali BSCK) oraz "Rodzynki z migdałami, czyli Leopold Kozłowski i jego goście" z udziałem Jacka Cygana (8.07., godz. 21.30 w synagodze w Pińczowie).Grażyna Brodzińska i Bogusław Kaczyński znów przyjadą na festiwal u Busku - Zdroju kierowany przez Artura Jaronia (z lewej). / Fot. Krzysztof Krzak

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju zakończy tradycyjnie już gala przygotowana przez Bogusława Kaczyńskiego. Tegoroczna zatytułowana jest "W hołdzie Krystynie Jamroz" i wystąpią w niej m.in. Grażyna Brodzińska, Maria Meyer, Rafał Bartmiński i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Szczegółowy program buskiego festiwalu, ceny biletów i karnetów można znaleźć na stronie internetowej organizatora: bsck.busko.pl lub jamroz.busko.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.