Facebook Google+ Twitter

Busko-Zdrój: "Czarny superkibel" ma konkurencję

Otwarta na początku listopada mijającego roku publiczna toaleta usytuowana na rogu ulic Kościuszki i Kopernika w Busku-Zdroju nadal budzi wśród mieszkańców miasta niejakie kontrowersje. Ich przedmiotem jest głównie lokalizacja i koszty inwestycji.

"Czarny superkibel" w Busku - Zdroju. / Fot. Krzysztof KrzakNowoczesną toaletę publiczną wzniesiono kosztem blisko 360 tysięcy złotych, a postawiono ją w pobliżu najstarszej w mieście placówki oświatowej czyli Szkoły Podstawowej nr 1. Niektórym mieszkańcom miasta nie podoba się także bryła budynku. Inni z kolei prorokują, że ten przybytek może podzielić los innej toalety publicznej, zwanej potocznie "czarnym superkiblem", która dwa lata wcześniej została otwarta w parku miejskim, zwanym przez miejscowych "cielętnikiem". Ta bajerancka toaleta kosztowała miasto około 300 tysięcy złotych. Wydawało się, że nie są to pieniądze wyrzucone w ... błoto. Tym bardziej, że to w pełni zautomatyzowany przybytek.

W szczegółowej instrukcji korzystania z toalety automatycznej, umieszczonej na masywnych drzwiach czytamy m.in. że Toaleta publiczna w buskim "cielętniku". / Fot. Krzysztof Krzakpodajnik papieru toaletowego wysuwa automatycznie papier po wciśnięciu zielonego przycisku, a toaleta spłukuje się i czyści automatycznie po opuszczeniu pomieszczenia przez użytkownika. Jest też przycisk SOS, który należy użyć "w przypadku zagrożeń lub innych zdarzeń losowych mających miejsce podczas korzystania z toalety". A jako że Busko - Zdrój jest kurortem światowej sławy, przeto i w toalecie miejskiej można uzyskać informacje o jej stanie w czterech obcych językach (wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk).

Pewne zastrzeżenia może budzić fakt, iż automat toalety przyjmuje monety o nominale 2 i 5 złotych, jednak nie wydaje reszty (za korzystanie z pomieszczenia WC należy zapłacić 1 zł). Z cytowanej powyżej instrukcji korzystania wynika, iż maksymalny czas korzystania z tego "przybytku ulgi" wynosi 10 minut. Po tym czasie drzwi toalety automatycznie się otwierają! Można sobie wyobrazić zaskoczenie delikwenta, który zapomni w odpowiednim czasie... zerknąć na zegarek! Na forach internetowych można też przeczytać, iż drzwi toalety zamarzają zimą. To pewnie stąd biorą się opowieści, które można usłyszeć od niektórych mieszkańców miasta o nieszczęśnikach zmuszonych do nocowania w tej publicznej toalecie. Władze miasta mają plany przeniesienia tej super nowoczesnej, czarnej toalety w inne miejsce. Pod uwagę brany jest deptak miejski, ulica 1 Maja lub okolice cmentarza miejskiego. A "potrzebujący" będą korzystać z nowej toalety publicznej na rogu Kościuszki i Kopernika.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

U nas toalety to wciąż wstydliwy temat. A konkurencja dla publicznych toalet zawsze są : pobliskie krzaki, brama, ciemnu zaułek. Lubimy kontakt z natura, szum moczu spływającego wartkim strumieniem na liściach i ścianie. Wiele lat temu sam miałem wielka frajdę obsikując zaułek w Wenecji vis a vis przystani dla tramwajów wodnych niedaleko placu Sw.Marka.
Na świecie toalety publiczne potrafią być projektowane przez znanych architektów, przybierać różne kształty Poza tym mają to do siebie, ŻE SĄ wszędzie tam gdzie jest na nie zapotrzebowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, dobrze... Dlaczego tylko u innych mamy oglądać toalety? Pamiętam, gdy byłem w Wiedniu i pojechaliśmy zobaczyć dom Hundertwassera, to przewodnik obowiązkowo zaprowadził nas do ubikacji naprzeciwko żeby obejrzeć to cudeńko... Niech więc i Busko-Zdrój ma coś dodatkowego do oglądania... Może być kontrowersyjne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Busk niczym Rzym. Vspasian rzekł : Pecunia non olet , i wprowadził opłatę za publiczne pisuary w Rzymie.
A problem toalet spędza sen z gowy także Bilowi Gatsowi - z Mocrosoftu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie - czarne ustrojstwo nosi chlubne miano pomnika im....poprzedniego burmistrza, nowe - które ponoć ma byc odporne na kradzieże i dewastację (rozmawiałam z majstrem w czasie budowy) - nosi imię aktualnego burmistrza. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyż mógł się tego spodziewać generał i Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski. Rozporządzenie, które swego czasu wydał, było wówczas przedmiotem kpin i żartów. Dziś, sławojka w Busku, niesie jakże piękne przesłanie dla całego kraju :)
Mimo kryzysu, wskazuje narodowi, że obrany kierunek jest jak najbardziej właściwy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.