Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9787 miejsce

Buspasy dla rowerów? Warszawscy cykliści walczą o swoje prawa

Miejsce rowerzystów na drogach miejskich w Warszawie to nadal nierozwiązany problem. Niedawno weszły w życie nowe przepisy regulujące ruch drogowy. Jednak aby czuć się naprawdę bezpieczniej, warszawscy rowerzyści walczą o zgodę na jazdę po buspasach.

Sonda

Czy rowerzyści powinni mieć możliwość jazdy po buspasach?

 / Fot. Jim Henderson/CC BY-SA 3.021 maja 2011 roku weszły w życie nowe przepisy, które niejako "pozwalają na więcej rowerzystom". Chodzi o ustawy: "prawo o ruchu drogowym" oraz "o kierujących pojazdami".
Zapisy dopuszczają m.in. poruszanie się z przyczepką rowerową, możliwość jazdy obok siebie, czy korzystanie z chodnika. Jednak rowerzyści uznali, że nie czują się dzięki temu bezpieczniej na stołecznych ulicach i chcą wyegzekwować buspasy dla swoich jednośladów.

Walka trwa już od kilku lat


- Na warszawskich buspasach, w przeciwieństwie do tych spotykanych w innych miastach europejskich, nie jest dopuszczony ruch rowerowy. W efekcie rowerzyści są zmuszeni jechać środkiem jezdni pomiędzy autobusami a samochodami osobowymi i są podwójnie narażeni na wypadek - piszą na swojej stronie przedstawiciele Zielonego Mazowsza.

Stowarzyszenie Zielone Mazowsze już w 2009 roku apelowało o stworzenie wspólnych pasów dla rowerów i autobusów. Organizacja sugeruje takie rozwiązanie, w przypadku ulic, wzdłuż których nie ma możliwości wybudowania ścieżki rowerowej. Członkowie ZM proponują wymalowanie pasów o różnej szerokości - węższych dla samochodów i szerszych dla autobusów i rowerów. Szerokości byłyby zgodne z istniejącym rozporządzeniem ministra infrastruktury. Do tej pory, według prawa, po buspasach mogą jeździć tylko pojazdy komunikacji miejskiej oraz te specjalnie oznakowane.

Stowarzyszenie ZM zorganizowało 3 lipca na ulicach Warszawy happening, aby zwrócić uwagę na zagrożenia czyhające na cyklistów jeżdżących warszawskimi ulicami. Aby zwrócić uwagę władz miasta, kilkanaście rowerów przejechało ulicą między samochodami. Członkowie ZM stwierdzili, że zarejestrowali łamanie przepisów przez samochody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

obiektywny
  • obiektywny
  • 17.08.2011 09:15

Proponuję powołać organizację przeciwdziałającą głupocie urzędników za biurka ,braku wyobraźni , braku logiki, stronniczości .Rowerzyści mają tzw. oficerów rowerowych dlatego proponuję powołać także oficerów zmotoryzowanych ,oficerów pieszych ,oficerów pasażerów. .Dlatego powołać aby przeciwdziałali przypadkom psychiatrycznym oficerów rowerowych ,błędom urzędników ,pieniactwu , agresji ,szałowi rowerowemu oraz aby była równość interesów i nie utrudnianie innym życia kontrowersyjnymi decyzjami .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.