Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11218 miejsce

BUW gości wystawę „Fashionable, dandys, elegant…”

jeszcze do 7 listopada, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie zobaczyć będzie można wystawę w całości poświęconą XIX-wiecznej modzie męskiej. Jej otwarcie miało miejsce podczas XII Festiwal Nauki w Warszawie.

logo wystawy / Fot. materiały prasoweWystawa „Fashionable, dandys, elegant. Moda męska w XIX i na początku XX wieku w czasopismach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”, prezentowana jest w Bibliotece Uniwersyteckiej od 24 września. Jest kontynuacją zorganizowanej na przełomie 2006 i 2007 roku wystawy „Piękna niewiasta. Moda kobieca w polskich czasopismach XIX-wiecznych ze zbiorów BWU”.

Głównym założeniem Lilianny Nalewajskiej, kustosza wystawy, było pokazanie jak naprawdę bogata i interesująca jest moda męska oraz jak wielkie zmiany zaszły w niej w ciągu ostatniego stulecia. Jej wypowiedź można przeczytać na stronie internetowej wystawy: „Moda jest zwierciadłem otaczającego świata - obrazuje aktualne potrzeby i upodobania. A o wszystkim, co aktualne, donosi prasa. Dlatego też najlepszym źródłem do poznawania XIX wiecznej mody męskiej są czasopisma. Zarówno te polskie jak i zagraniczne, a znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, pozwoliły otworzyć niektóre aspekty XIX- wiecznego świata”. W związku z tym wystawa powstała w oparciu o materiały z czasopism polskich i obcych tj. „Tygodnik Mód i Powieści”, „Magazyn Mód”, „Dziennik przyjemnych wiadomości” czy „Bluszcz”.

Wystawa ta prezentuje historię mody męskiej i w przeciwieństwie do mody dla pań została potraktowana całościowo: uwzględniono w niej typy strojów, różnego rodzaju dodatki, kwestie związane z ubiorem chłopięcym, krawiectwem oraz rynkiem mody męskiej jak również problematykę polskiego stroju narodowego. Skierowana ona jest nie tylko do osób, które związane są z modą, ale również do tych, które na ogół się nią nie interesują.

Wystawa / Fot. Martyna PrzybyłowskaOdległą epokę przybliżają barwne ilustracje oraz dawna polszczyzna artykułów sprzed ponad stu lat. W sposobie ubierania się ludzi znakomicie odbijają się wszelkie czynniki kształtujące daną epokę- wydarzenia polityczne, ekonomiczne kulturalne, prądy literackie oraz style w sztuce. Dlatego też zwiedzający nie tylko mają okazję zapoznania się z XIX wieczną modą męską, ale również dzięki niej mogą dowiedzieć się czegoś więcej o swoich przodkach. Dodatkowym atutem wystawy są realistyczne eksponaty, pochodzące z Muzeów Narodowego i Teatralnego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego.

Zaś wszyscy Ci którzy po obejrzeniu wystawy czują pewien niedosyt mogą z niecierpliwością czekać na ukazanie się książki w której zostały zawarte poszerzone materiały tekstowe oraz dodatkowe rozdziały.

Dopełnieniem dla XIX-wiecznej mody męskiej jest pokazywana równolegle w BUW-ie wystawa "Wyzwanie krawata. Krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturowe", prezentująca prace artystyczne inspirowane krawatem, wywodzącym się właśnie z Chorwacji.

Organizatorami tej wystawy są Academia Cravatica z Zagrzebia, oraz Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie.

Eksponat / Fot. Martyna PrzybyłowskaWedług prof. dr hab. Anny Sieradz, współtworzącej wystawę, współczesne czasopisma poświęcone modzie męskiej są znacznie mniej popularne, niż żurnale dla kobiet. Większość mężczyzn nie zwraca zbyt wielkiej uwagi na aktualne trendy, preferując ponad czasową elegancję. Jednak dla przyszłych pokoleń sposób ubierania się panów w XXI wieku może okazać się równie interesujący jak dla nas moda XIX i początków XX stulecia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.