Facebook Google+ Twitter

BUW na warszawskim Powiślu obchodzi swoje dziesięciolecie

Studenci i mieszkańcy pokochali ten wspaniały budynek, ale chyba najbardziej polubili ogród na dachu Biblioteki.

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. / Fot. Fot. Alicja PionkowskaIntrygujący, nowoczesny, z pięknym ogrodem na dachu gmach Biblioteki Uniwersytetu stoi już od 10 lat na warszawskim Powiślu.

Historia Biblioteki UW

Biblioteka powstała w 1816 roku, wraz z Królewskim Uniwersytetem Warszawskim. Pierwszym dyrektorem był leksykograf Samuel Bogumił Linde, a jego zastępcą Joachim Lelewel. Po odzyskaniu niepodległości Rosjanie opuścili Warszawę. Wywieziono także najcenniejsze zbiory biblioteki.

Wejście główne do Biblioteki. / Fot. Fot. Alicja PionkowskaBiblioteka odżyła po odrodzeniu Uniwersytetu Warszawskiego jesienią 1915 r. W latach 1915 - 1939 dzięki licznym darom z całego świata zbiory biblioteczne szybko rosły, wzrosła także liczba czytelników, rozbudowano katalogi to wszystko spowodowało, że trzeba było myśleć o większych pomieszczeniach dla biblioteki. Starania zaczęto już w 1920 roku.

Lata okupacji były bardzo trudne dla zbiorów BUW. Część została ukryta i zamurowana w piwnicach, część niestety spłonęła. Po wojnie, już w roku akademickim 1945/46 studenci mogli korzystać ze zbiorów i czytelni. Zbiory powiększały się systematycznie, powstały ogromne trudności z ich przechowywaniem. Dyrekcja Biblioteki ciągle, prze lata starała się o nową siedzibę. Wiele było obietnic, ale dopiero rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego w 1990 roku podjął decyzję, aby dochody z wynajmu gmachu byłego KC PZPR przeznaczyć na budowę nowej siedziby Biblioteki UW.

Widok z górnego ogrodu. / Fot. Fot. Alicja PionkowskaW 1993 roku ogłoszono konkurs na projekt gmachu Biblioteki, pierwszą nagrodę uzyskała praca architektów Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Według tego projektu został zrealizowany nowy, przestronny gmach Biblioteki, oddany do użytku w 2000 roku, pięknie położony nad Wisłą, na warszawskim Powiślu. Studenci i mieszkańcy pokochali ten wspaniały budynek, ale chyba najbardziej polubili ogród na dachu Biblioteki. Warszawiacy nagrodzili BUW I nagrodą w plebiscycie na Pozytywne miejsce w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja byłem tylko raz./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham Cię Buwie. Ech, czemu mam tak daleko do Ciebie?!!

Chodzę tam od zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.