Facebook Google+ Twitter

BUW na warszawskim Powiślu obchodzi swoje dziesięciolecie

Studenci i mieszkańcy pokochali ten wspaniały budynek, ale chyba najbardziej polubili ogród na dachu Biblioteki.

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. / Fot. Fot. Alicja PionkowskaIntrygujący, nowoczesny, z pięknym ogrodem na dachu gmach Biblioteki Uniwersytetu stoi już od 10 lat na warszawskim Powiślu.

Historia Biblioteki UW

Biblioteka powstała w 1816 roku, wraz z Królewskim Uniwersytetem Warszawskim. Pierwszym dyrektorem był leksykograf Samuel Bogumił Linde, a jego zastępcą Joachim Lelewel. Po odzyskaniu niepodległości Rosjanie opuścili Warszawę. Wywieziono także najcenniejsze zbiory biblioteki.

Wejście główne do Biblioteki. / Fot. Fot. Alicja PionkowskaBiblioteka odżyła po odrodzeniu Uniwersytetu Warszawskiego jesienią 1915 r. W latach 1915 - 1939 dzięki licznym darom z całego świata zbiory biblioteczne szybko rosły, wzrosła także liczba czytelników, rozbudowano katalogi to wszystko spowodowało, że trzeba było myśleć o większych pomieszczeniach dla biblioteki. Starania zaczęto już w 1920 roku.

Lata okupacji były bardzo trudne dla zbiorów BUW. Część została ukryta i zamurowana w piwnicach, część niestety spłonęła. Po wojnie, już w roku akademickim 1945/46 studenci mogli korzystać ze zbiorów i czytelni. Zbiory powiększały się systematycznie, powstały ogromne trudności z ich przechowywaniem. Dyrekcja Biblioteki ciągle, prze lata starała się o nową siedzibę. Wiele było obietnic, ale dopiero rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego w 1990 roku podjął decyzję, aby dochody z wynajmu gmachu byłego KC PZPR przeznaczyć na budowę nowej siedziby Biblioteki UW.

Widok z górnego ogrodu. / Fot. Fot. Alicja PionkowskaW 1993 roku ogłoszono konkurs na projekt gmachu Biblioteki, pierwszą nagrodę uzyskała praca architektów Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Według tego projektu został zrealizowany nowy, przestronny gmach Biblioteki, oddany do użytku w 2000 roku, pięknie położony nad Wisłą, na warszawskim Powiślu. Studenci i mieszkańcy pokochali ten wspaniały budynek, ale chyba najbardziej polubili ogród na dachu Biblioteki. Warszawiacy nagrodzili BUW I nagrodą w plebiscycie na Pozytywne miejsce w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja byłem tylko raz./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham Cię Buwie. Ech, czemu mam tak daleko do Ciebie?!!

Chodzę tam od zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.