Facebook Google+ Twitter

Buzek ma coraz większe szanse zostać szefem PE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 19:57

Osoby z kierownictwa Europejskiej Partii Ludowej mówią, że Jerzy Buzek ma na razie większe szanse niż włoski deputowany Mario Mauro na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Politycy podkreślają, że nie wierzą też w porozumienie Polski z Włochami, o którym mówił premier Silvio Berlusconi. Szef włoskiego rządu powiedział kilka dni temu, że Polacy poprą Mario Mauro, a Włosi w zamian Włodzimierza Cimoszewicza na sekretarza generalnego Rady Europy. To śmieszne informacje i mało wiarygodne - można usłyszeć w Brukseli.

- Polski premier nie mógł wziąć stanowiska w Radzie Europy dla postkomunistycznego kandydata, oddając w zamian ważne stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego dla byłego premiera o solidarnościowej przeszłości - tak mówią politycy z Europejskiej Partii Ludowej i dodają, że Jerzy Buzek, który jest oceniany bardzo wysoko, ma obecnie poparcie większości.

Tych informacji nie chciał komentować sam przewodniczący Partii Wilfried Martens. Unikał też odpowiedzi na pytanie, czy ewentualny wybór Włodzimierza Cimoszewicza na sekretarza generalnego Rady Europy może zmniejszyć szanse Jerzego Buzka. „To jest pytanie do polskiego rządu. Jestem odpowiedzialną osobą i nie dam się wciągnąć w tę dyskusję" - powiedział Wilfried Martens.

Wcześniej także szef Parlamentu Europejskiego nie chciał komentować szans Jerzego Buzka. W rozmowie z Polskim Radiem Hans - Gert Poettering nie szczędził wprawdzie byłemu premierowi słów podziwu, ale podkreślał, że wiele będzie zależało od wyniku czerwcowych wyborów, czyli od tego, jak liczne będą delegacje Polski i Włoch w grupie chadeków. „Niech więc najpierw wyborcy zdecydują, a potem będziemy dyskutować o stanowiskach. Ale muszę podkreślić, że mam wiele podziwu dla byłego premiera Polski Jerzego Buzka. Nie deklaruję się i nie mówię, że jestem za tym czy innym kandydatem, bo na takie dyskusje jest jeszcze za wcześnie. Ale łączy nas przyjaźń z Jerzym Buzkiem" - mówił Hans - Gert Poettering.

W skład grupy chadeków wchodzi Platforma Obywatelska i PSL. Jeśli obie partie uzyskają dobry wynik w wyborach i będą miały więcej głosów niż Włosi, wtedy Jerzy Buzek zostanie kandydatem chadeków. Jeśli wygrają Włosi, będą mogli przeforsować Mario Mauro. Do tej pory nieoficjalnie mówiło się, że w grupie chadeków były premier ma poparcie Niemców. Podobno do poparcia skłaniają się także Francuzi, choć wszystko będzie zależało od tego, czy przy podziale stanowisk dostaną satysfakcjonujące propozycje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja chciałbym żeby Buzek był szefem PE. Jeżeli będzie rządził jak Polską to Unia padnie. Szkoda ze nie ma doradców z AWS-u ale ma za to ich namiastkę - PO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.