Facebook Google+ Twitter

Buzek o chadeckiej inicjatywie: To nie są groźby wobec Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-15 16:32

To nie są groźby pod adresem Polski - tak przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek komentuje wypowiedź szefa chadeków dotyczącą traktatu lizbońskiego.

Joseph Daul zaproponował, by kraj, którego prezydent nie podpisze traktatu lizbońskiego został pozbawiony unijnego komisarza w nowej kadencji Komisji. Podpisy pod dokumentem muszą jeszcze złożyć prezydenci Polski, Czech i Niemiec.
Zdaniem szefa Parlamentu Jerzego Buzka przyjęcie dokumentu w Polsce to tylko kwestia czasu. " Polska traktat praktycznie przyjęła, brak jeszcze formalnego podpisu to prawda, ale my w końcu jednak ten traktat zaakceptowaliśmy" - mówił Jerzy Buzek.

Prezydent Lech Kaczyński, który jeszcze nie podpisał traktatu od dawna podkreśla, że to zrobi, jeśli Irlandczycy w październikowym referendum zaakceptują dokument. Inaczej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie prezydent Vaclav Klaus jest zdeklarowanym przeciwnikiem traktatu i na razie nie zamierza go podpisywać.

Jeśli do końca roku traktat lizboński nie wejdzie w życie, wtedy Komisja Europejska będzie wybierana na podstawie traktatu z Nicei, a ten przewiduje redukcję liczby komisarzy w nowej kadencji.

Szef frakcji chadeków proponuje więc, by pozbawić przedstawiciela te kraje, które nie dokończyły ratyfikacji traktatu z Lizbony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.