Facebook Google+ Twitter

Buzek o prezydencie UE: To powinna być kobieta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-30 11:47

Polska chce, aby przyszły prezydent Unii Europejskiej był zaangażowanym Europejczykiem, zdolnym do osiągania kompromisów. Zadeklarował to w Brukseli minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Rozmowy na temat ewentualnych kandydatur na stanowisko szefa Rady Europejskiej miały być przedmiotem trwającego właśnie w belgijskiej stolicy unijnego szczytu. Punkt ten został jednak przełożony wobec braku podpisu Vaclava Klausa pod Traktatem Lizbońskim. To właśnie traktat wprowadza do Unii stanowisko prezydenta.

Pytany o polskie typy na ten fotel Mikołaj Dowgielewicz nie chciał mówić o nazwiskach. "Szukamy zaangażowanego Europejczyka lub Europejki, dobrego moderatora, twórcę kompromisów, który będzie dobrze reprezentował Unię na zewnątrz" - powiedział Dowgielewicz.

Jak dotąd wśród potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta UE pojawiają się były brytyjski premier Tony Blair, premier Luksemburga Jean Claude Juncker, a wczoraj podczas pierwszego dnia obrad szczytu padło też nazwisko premiera Belgii Hermana Van Rompuya. Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział, że jego zdaniem, prezydentem Unii powinna zostać kobieta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.