Facebook Google+ Twitter

Buzek: Polska musi inwestować w technologie czystej energii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-05 16:23

Jerzy Buzek uważa, że Polska musi inwestować w technologie czystej energii. Nie możemy zaprzepaścić swej szansy - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas konferencji "Czyste Technologie Węglowe" w Sosnowcu.

Buzek powiedział, że obowiązek rozwijania tych technologii spoczywa na polskim rządzie, a bezpośrednio na spółkach energetycznych. W ich ręce trafiło już ponad 180 milionów złotych unijnych dotacji, które musimy wykorzystać - podkreślił Buzek.

Dodał, że nie podjęto jeszcze jednoznacznej decyzji w sprawie najnowocześniejszej technologii - wychwytywania i składowania pod ziemią dwutlenku węgla. To byłaby naprawdę przełomowa decyzja i dałaby Polsce szansę na to, że będziemy w czołówce świata - podkreślił były premier.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla i składowania go pod ziemią jest już testowana w kilku miejscach na świecie. Taki eksperyment planowany jest też w centralnej Polsce - powiedział Główny Geolog Kraju, Henryk Jacek Jezierski. Dwutlenek węgla miałby być składowany w głębokich warstwach wodonośnych, które nie są w żaden sposób wykorzystywane. Pod ziemią gaz będzie zmiejszał swą objętość.

Przez najbliższe 10 lat Unia Europejska przeznaczy na cały blok czystych technologii w energetyce 50 miliardów euro. Niespełna 8 miliardów ma zostać przeznaczonych na czyste technologie węglowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.